Gaji? pred Svi svete

Kreirano: Utorak, 07 Studeni 2006 Napisao/la Josip Anušić

Gaji? - pred Svi sveti 2006.Lijepo sun?ano vrijeme. Nedjelja 29. listopada, 10.30 sati, vrijeme za pu?ku misu. Obiteljska atmosfera me?u vjernicima okupljenima u Gaji?u koji su došli upaliti svije?u svojima najmilijima i izmoliti opjela sa župnikom. Misa je održana u najve?oj katedrali na svijetu, pod otvorenim nebom. U Gaji?u je ve? drugu godinu misa povodom Svih svetih nedjelju prije, kako je to ve? i bilo najavljeno na ovim stranicama. Posjetitelja je bilo sa svih strana, Njema?ka, Austrija, Hrvatska, Slovenija i dr. Neki su pohvalili pravovremeno postavljanje obavijesti ovdje, jer je prošle godine bilo zabune. I kako to ve? biva u našim krajevima, došlo se dosta prije, a i ostalo poslije u susretima i razgovorima s onima koji su otišli na razne strane. Još jednom se potvrdila ona: “da nas mrtvi spajaju i povezuju”.

Gaji? je malo groblje koje je smješteno na granici Barlovaca i Kuljana, ali ipak na barlova?koj strani. Osnovali su ga naseljenici, katolici, susjednih sela: Slovenci, Ukrajinci, Poljaci i drugi.
U drugoj polovici 80-ih godina župa Barlovci i grupa gra?ana pristupila je proširenju groblja na na?in da su ponu?eni da sudjeluju u akciji i drugi koji se po tradiciji mogu ukopati na neko od postoje?ih groblja: Crkvine, Bijeda ... Jedan dio njih se priklju?io akciji proširivanja groblja i sudjelovali su nov?ano i u radnim akcijama. Groblje je prošireno do puta i napravljena je ve?a grobna kapelica u koju se može smjestiti pokojnik na “?uvanje” i održati misa, tako da se groblje može uvrstiti u ona modernija.

{mosimage}

Trenutno stanje groblja je vrlo dobro u odnosu na prilike koje vladaju u našim krajevima. Mislim da je ovo od župnih groblja najure?enije, što ne zna?i da je zadovoljavaju?e. Uz veliki napor pojedinaca, napominjem pojedinaca, groblje je pokošeno u one dane kad je tamo misa, pristup je mogu? u svako doba godine. Ipak, upadaju u o?i odba?eni lampaši i buketi sinteti?kog cvije?a odmah preko ograde, mnogi krti?njaci, neure?ene pristupne staze i mjesto za odlaganje otpada. Trebala bi proraditi i uprava groblja koja bi napokon napravila plan ukopnih mjesta i sve što treba za jedno groblje kakvim ga želimo vidjeti u budu?nosti. Neshvatljivo mi je “uklanjanje u kraj” onih starih kamenih križeva koji su za mene povijesni, jer su bili me?u prvima postavljenima, a sada su “zgurani” uz ogradu. Sad u groblju imamo situaciju neracionalnog korištenja prostora od strane onih koji imaju pravo ukopa na tom groblju, ali i onih koji ukopaše svoje najmilije “privremeno”, mislim na nekoliko grobova pravoslavnih vjernika. U groblju, tako?er, nedostaje živog zelenila kako bi se postigla ona atmosfera mira i spokoja koja je bila u “starom” Gaji?u kad šuma uokolo nije bila posje?ena. Na kraju mise naš župnik, fra Dujo Ljevar, dotaknuo se ovog groblja i drugih koja su na podru?ju župe. Predložio je da se ubudu?e prikuplja grobljanska naknada u visini od 30 – 50 BAM iz koje bi se pla?ao jedan radnik preko cijele godine i za sva groblja. Iz tih sredstava nabavljalo bi se i sve potrebno za jedno kvalitetno održavanje groblja ali i pristupnih puteva.

{mosimage}

Ova akcija je svakako za pozdraviti i treba je podržati da nam naše svetinje, naši grobovi ne budu na sramotu. Naknada i drugi prilozi mogu se ostaviti za vašeg posjeta župnom uredu.

{mosimage}

{mosimage}

 

Hitova: 17921

OVDJE SU:

Imamo 197 gostiju i nema članova online