Proslava sv. Ilije u Kuljanima

Kreirano: Subota, 21 Srpanj 2007 Napisao/la Josip Anušić

Kuljani, 20. srpnja 2007. - Blagdan sv. Ilije obilježava se tradicionalno kod kapelice u Kuljanima, u zaseoku poznatom pod imenom Jakobašići. U hladu starih hrastova uopće se nije osjetila sparina. Okupilo se 50-tak vjernika, što ovih iz Banje Luke što ovih pristglih sa raznih strana. Toplinu i srdačnost prilikom takvih susreta ne treba posebno opisivati, svi ste bar jednom bili svjedoci toga. Susreli su se oni iz švedske, Slovenije, Hrvatske...

Znamo da je sv. Ilija starozavjetni prorok koji se u Bibliji prikazuje kao čovjek jake i nepokolebljive vjere, pa čak i pod prijetnjom smrti. Kad je ubijeno na stotine židovskih svećenika po nalogu židovskoga kralja oženjenom tuđinkom koja se klanjala bogu Baalu i prevela svoga moža na to krivovjerje, Ilija dobija snagu ali i poziv od Boga da navijesti ponovno narodu vjeru njihovih otaca, da ih vrati na ispravan put na kojem su bili. Ilija i sam osobno biva pogođen teškim iskustvom beznađa, morao se nadati gdje mjesta za nadu nije bilo, vjerovao je i pouzdavao se kad je to bilo jako smiješno za okolicu. Ali Bog ga proslavi silnim djelima. U Bibliji, novozavjetnom tekstu preobraženja, pored Mojsija i Ilija biva prikazan u jednom kratkom viđenju kao ovjenčan slavom gdje stoji uz Isusa. Tada apostoli ushićeni viđenim povikaše Isusu da će napraviti tri sjenice na tom brdu, po jednu za Isusa, Iliju i Mojsija. Oni su tada imali važnijeg posla, ali ispade da su sjenicu mnogo poslije napravili Kuljančani među hrastovima u Jakobašićima. Stvarno, slavi se misa koja je spomen Isusove posljednje večere, kojoj se u punini može pristupiti ako se živi po zapovijedima koje je Mojsije primio od Boga i ako se ustraje u toj vjeri kao Ilija, makar i po cijenu života, nije prihvatio božanstava susjednih naroda.

Na kraju je fra Dujo, barlovački župnik, iznio obavijesti od prošlogodišnje Iline. Zahvalio se Ići Lovrenoviću s cijelom obitelji koja ovo mjesto drži urednim i redovito kosi i čisti korov. Zahvalio se i Anti Anušiću koji je napravio vrata na kapelicu i sad se može napokon zaključati. Zahvalio se i za mnoge donacije bivših, a sada raseljenih župljana. Josip Relja je donirao 500€ za obnovu kapelice, a još su dani neki manji prilozi za ovu namjenu, što je ovih dana i učinjeno i privedeno kraju. Još prije je Marinko Tuzla pomogao kupnju žice za ograđivanje, itd, itd.

Župnik je pohvalio ovakve geste: „Onaj tko drži do svojih korijena, drži do sebe. Tko zaboravi svoje korijene, on je osuđen na propast." Sada predstoji da se u većem broju dolazi na ovakve blagdane i proslave. Prvi po redu su Gospa od Anđela, kad se okupi najviše bivših župljana. Vidimo se 2. kolovoza kod župne crkve. {gallery}ilina07{/gallery}

Hitova: 17341

OVDJE SU:

Imamo 50 gostiju i nema članova online