Molba za pomoć u obnovi župne crkve u Banjoj Luci

Kreirano: Srijeda, 07 Svibanj 2008 Napisao/la Josip Anušić

Banja Luka, 07.05.2008 (KTA)Župnik župe Pohoda BDM vlč. Zvonimir Matijević zamolio je pismom pomoć u obnovi župne crkve u središtu Banje Luke izgrađene 1890. godine koja je u narodu poznata kao Gospina crkva.
"Još davne 1753. godine u ovoj župi bi ponovo postavljen župnik O.fra Marijan Ilić. Da bi onda taj kontinuitet župe i njezinih pastira, trajao sve do današnjeg dana. A još 1737. godine kada je banjolučku župu pohodio apostolski vikar u župi Mato Delivić, spominje kako u župi doduše nema crkve ali je nedavno postojala i to nedaleko od Lauša. Da bi kasnije 1878. godine fra Stjepan Orlovac, locirao i njeno mjesto On govori da je pod Laušem bila crkva Sv. Ivana Krstitelja, a točna lokacija je mjesto gdje se u njegovo vrijeme nalazila tzv. Eskidžamija. Potok Crkvena je tekao kroz crkveno predvorje, pa je i po tome dobio ime. Na tom mjestu uz potok su se vidjeli dvadesetak lijepo obrađenih kamenova, od srušene crkve, na kojima su turske žene u to vrijeme prale rublje. Dakle, 2003. godine proslavili smo 250. godina kontinuiteta župnika tj. pastoralnih djelatnika ove župe, čime se ne može pohvaliti ni jedna župa u Banjaluci», piše u svom pismu župnik Matijević ističući da je kroz 250 godina kontinuiteta župnika župe broj vjernika rastao ili padao ovisno o ekonomskim, političkim, prilikama ili neprilikama.

«Velik broj vjernika iz ovih krajeva morao napustiti svoja pradjedovska ognjišta i poći u 'potragu za boljim životom'… Pozivam sve one koji imaju osjećaja prema svojim dragim pokojnima i svome podrijetlu, kao i sve one koji su na neki način povezani s našom banjolučkom župom te sve ljude dobre volje, da nam pomognu kako bi se udružili u akciju Ljubavi i pokušamo sanirati našu župnu crkvu», poziva župnik Matijević podsjećajući da je dr. Ivan Merz, kojega je 2003. godine papa Ivan Pavao II. proglasio blaženim, kršten upravo u ovoj crkvi. (kta)

 

Žiro računi župnog ureda «Pohoda BDM» Banja Luka: km: 154-999-50003750-79; eur: 50301200-782012; hrk: 50301400-782012; Bank: Upi banka dd Sarajevo Filijala Banjaluka; Swlft: UPBKBA22.

 

Hitova: 15231

OVDJE SU:

Imamo 145 gostiju i nema članova online