Gospa od Anđela

Kreirano: Ponedjeljak, 01 Kolovoz 2005 Napisao/la Josip Anušić

Približio se i taj dan, kad se slavi veliki blagdan u franjeva?koj zajednici. Sve župe kojima upravljaju franjevci slave ovaj blagdan u spomen na svog osniva?a, sv. Franju, koji je za svoju" katedralu" uzeo koristiti od benediktinaca darovanu derotnu crkvicu koju nazvaše "porcijunkula", kako ve? nazivaju i ovaj blagdan u nekim krajevima svijeta.

Tako i naš narod, oko Banja Luke, dolazi ve? desetlje?ima u Barlovce pobožno primiti potpuni oprost nakon ispovijedi, mise i pri?esti.

Zanimljivo je ovdje re?i jedno opažanje starijih ljudi, da više vjernika obilazi Barlovce kad je Gospa od an?ela, nego naslovnik sv. Vid, za kojeg se tako?er mogu dobiti potpuni oprosti koji su posebno dodijeljeni od Pape Pia VI. još u vrijeme kad je drvena crkva bila na Crkvenama.

Za sada je najavljen jedan autobus hodo?asnika iz Hrvatske, a imaju?i u vidu prošle godine, ne treba niti sumnjati da ?e se veliko mnoštvo uputiti u ovo stoljetno svetište svojim prijevozom. Iako iluzorno, nadajmo se velikom broju hodo?asnika kako je to znalo biti i prije rata.

Misu u 10.30 ?e predvoditi dr. Anto Orlovac koji je na prošloj proslavi najavio knjigu posve?enu ovoj župi. U utorak iza mise, re?eno ?e biti ispunjeno, knjiga "Oko fra Vidova bunara- mala monografija o župi Barlovci" biti ?e predstavljena javnosti i nadajmo se da ?e biti odmah za nabaviti.

U nastavku ?itajte o Porcijunkuli u kratkim crtama kako su to fratri objavili na svojim web stranicama www.ofm.hr.
Dovi?enja, do utorka, radujemo se susretu.

Slikakojase?astinaovajblagdanuBarlovcima.

 

  • Porcijunkula ili Sv. Marija An?eoska malo je zemljište s crkvicom nedaleko Asiza koje je 1209. godine sv. Franjo dobio od asiških benediktinaca za boravište svoje bra?e.
  • Porcijunkula je kolijevka franjevaštva. U njoj su se bra?a sabirala, slavila kapitule, a napose molila. U njoj je Franjo primio u bratstvo i sv. Klaru.
  • Porcijunkula je zapravo jedno malo svetište sv. Marije An?eoske koju je sv. Franjo osobito volio. Smatrao je da je u njoj Majka Gospodinova osobito prisutna te iz tog mjesta osobito pomaže sve koji joj se utje?u.
  • Porcijunkulski oprost je sv. Franjo izmolio od Gospodina Isusa po zagovoru njegove Majke, a potvrdio ga je papa Honorije III. Franjo je želio da se 2. kolovoza može dobiti potpuni oprost za sebe ako se posjeti ovu Marijinu crkvicu.

 

Hitova: 25944

OVDJE SU:

Imamo 85 gostiju i nema članova online