Kuljani za Ilinu

Kreirano: Petak, 28 Srpanj 2006 Napisao/la Josip Anušić

Kapelica sv. IlijeProslava blagdana sv. Ilije u našoj župi održava se tradicionalno u u Kuljanima kod kapelice posve?ene ovom strozavjetnom svetcu. Ugodna okolina u hladu ogromnih i raskošnih hrastova oko kapelice dala je naslutiti kako je to bilo kad je sv Ilija iš?ekivao vidjeti Boga. Bog mu se nije objavio niti u potresu, niti u grmljavini, nego u ugodnom, osvježavaju?em lahoru, laganom povjetarcu. Taj povjetarac i ta ljepota i milina bila je i ove godine 20. srpnja kad smo proslavljali blagdan ovog velikog biblijskog proroka koji je, osim Kuljana, i zaštitnik Bosne. U propovijedi je fra Ivo, župnik barlova?ki, detaljno predstavio sv. Iliju, velikog proroka branitelja vjere u pravog Boga nasuprot vjerovanjima u božanstva okolnih naroda. Povu?ena je paralela izme?u tadašnjih krivih božanstava i modernih krivovjerja i božanstava. Sv. Ilija, prema tome, i danas je itekako aktualan i njegovo život i djelovanje za danas imaju snažnu poruku, zaklju?io je propovjednik. Danas je mnogo onih koji nas žele odvratiti od vjere u pravoga Boga i življenja po vrednotama koje su Bogu mile i ugodne koje su dio njegova plana za bolji i sretniji život u "ovoj suznoj dolini". Naro?ito su izloženi naši bivši župljani, sada prognanici smješteni diljem svijeta i Europe u nove sredine, obi?aje i navike, gdje je uglavnom sve podre?eno novcu, slavi, stanju i imanju, i kad je navedeno postalo moderni oblik božanstava. Gdje god su naši ljudi, od tamo dobivamo informacije da te župe življe dišu i rade, ali tako?er, žalosno je ?uti, ima i onih koji nemogu na nedjeljnu misu jer se mora raditi i nedjeljom da bi se steklo više novaca. Ima i ovdje kod nas, a i tamo u iseljeništvu, onih koji tr?e?i za "bogom novcem" ili za tim da bude vi?eniji propuštaju svoje krš?anske dužnosti. U takvim i sli?nim slu?ajevima, tko nam je na prvom mjestu, koje vrednote gajimo, kome služimo? Bogu?

{mosimage}Ove godine posjet je nešto slabiji nego onaj prvi, prošlogodišnji, tako da se sada okupilo oko 40-tak vjernika. Nažalost, ?uo sam primjer da je bilo nekih kuljan?ana pristigllih izdaleka, koji su tada bili u Banjoj Luci, ali nisu došli na misu, na svoj blagdan. Ovo samo govori kako je slaba svijest i osje?aj pripadnosti onome odakle smo i iz ?ega potekli. Nasuprot ovoj gorkoj spoznaji i poraznim podacima, ovaj susret ima i svojih dirljivih strana. Bila je ovo prilika da se neki sretnu nakon mnogih godina izbjeglištva. Neki, kao ja, upoznao sam "uživo" neke koje sam upoznao preko ovih stranica. Bilo je hodo?asnika iz Amerike, švedske, Hrvatske, ali ipak najviše onih koji su ostali ovdje živjeti... Bilo je zagrljaja, poljubaca, suza i srda?nog razgovora. Bilo je i razmjene lijepih uspomena iz predratnih godina, podsje?anja na ondašnji ambijent, živost i veselje koje je vladalo ovdje. Ipak, dominirao je razgovor o tome gdje je tko sada i kako se snašao.

{mosimage}Kroz rat i pora?e u ovoj kapelici se prestao slaviti ovaj blagdan sve do prošle godine kad je župnik fra Ivo Orlovac odlu?io pokrenuti sve proslave koje su postojale prije rata. Dio tog plana je bila i obnova naše devastirane kapelice u Kuljanima i redovito održavanje mise s blagoslovom polja u svibnju, a druga sve?anost bi bila na sam blagdan. Tako je ve? drugu godinu. Za razliku od prošle godine, ove godine smo vidjeli blagi napredak u obnovi kapelice, na njoj je novi krov koji je malo izdužen za razliku od starog i sad pokriva onaj prostor ispred vrata gdje stoji oltar. Predstoji još žbukanje i vanjskih i unutrašnjih zidova, te postavljanje vrata. Stavljanjem krova sprije?eno je dalje propadanje zidova ovog malog sakralnog objekta, jedinog kojeg su kuljan?ani imali, jer znamo da na prostoru Kuljana nema groblja s kapelicom, niti crkve. Ovo što je ura?eno veliki je korak prema finalizaciji obnove, jest malo ali valjda ?e dati elana ro?enim kuljan?anima da svojim prilozima obnove svoju svetinju. Križ od nehr?aju?eg ?elika poklonio je gospodin Zdravko iz Renduli?a ku?a, hvala mu. Za krov je dobiveno malo priloga od vjernika, malo od našeg fra Bože i dobrote župnika. Kuljan?ani, do slijede?eg blagdna sv. Ilije potrudimo se i driješimo "svoje kese" kako bi kapelicu potpuno obnovili. To je za kapelicu, ali tako?er planirajte slijede?i godišnji odmor na taj na?in da 20.7. mognete prispjeti u Kuljane i da nas u hladu borova bude kao nekad. Stranjan?ani mogu biti primjer. Do slijede?eg blagdana, ?uvao vas zagovor sv. Ilije.

{mosimage} 

{mosimage} 

{mosimage} 

{mosimage} 

Hitova: 21637

OVDJE SU:

Imamo 60 gostiju i nema članova online