Stranjani i Matoševci živnuli

Kreirano: Ponedjeljak, 31 Srpanj 2006 Napisao/la Josip Anušić

Stranjani, 29. srpnja 2006 – Tre?u godinu po redu u ovom selu udaljenom svega 15 km od Banje Luke okupljaju se prognani iz dvaju sela, Matoševci i Stranjani. Pristizanje bivših stanovnika  zapo?elo je u popodnevim satima petka. Nave?er su ispe?eni prvi roštilji, okrenuti janjci, zapjevane prve pjesme s kojima je potrajalo sve do ranih jutarnjih sati subote.  Radost ponovnog susreta bila je vidljiva  na svim licima. Središnji dio cjelodnevnog okupljanja bila je sveta misa u 11 sati na kojoj je, pred oko 250 vjernika, propovijedao fra Ivo Orlovac, župnik, a sumisili su fra Franjo Josipovi? i fra Velimir Blaževi?. Župnik se zahvalio svima na vremenu koje su našli jedni za druge, a i za sebe te su došli ovdje uveli?ati ovaj dan i susret, na nov?anim darovima i pomo?i kojom je obnovljena kapelica i ure?ene groblja: "Velika je stvar za ovaj kraj da je došlo do ovog okupljanja i da je tako masovno. Ipak, ?ovjek je od duše i tijela. Za tjelesno brinemo ?esto i na razne na?ine, ali na?imo vremena i ovdje i u tu?ini za našu dušu, neka nam to bude zada?a svima do kraja života." Druženje se nastavilo u "bari" gdje se moglo poigrati nogometa, nešto popiti i pojesti. Pristizanje drugih stranjan?ana nastavilo se do kasnih poslijepodnevnih sati zbog gužvi na granicama.

Stranjani kod Banje Luke, nekad živahno selo nadomak Banje Luke danas je gotovo pusto.  Trenutno u njemu živi oko dvadesetak povratnika, uglavnom starijih osoba koji nisu mogli niti zamisliti da budu daleko od svog životnog djela, koliko god ono bilo, gledaju?i materijalno, skromno.  Zbog svoga izri?itog ruralnog obilježja, bez i jednog industrijskog pogona, u  dva sela ovoga kraja, Stranjani i Matoševci, lokalno stanovništvo ovoga kraja moglo se baviti jedino poljoprivredom. Ovakva prije ratna nebriga za razvoj ovih dvaju sela nastanjenih hrvatima bio je razlogom zna?ajnijeg raseljavanja mladih i prije ovog rata, a kona?an udarac bio je u ovom zadnjem ratu, kad su svi napustili svoje domove u više valova do kolovoza 1995. Mnogi od tih iseljenih svoj život je po?elo graditi u Hrvatskoj, dok je drugi dio svoju sre?u i egzistenciju potražio u zemljama cijelog svijeta, od USA preko Europe pa do Australije. Me?utim, u tim zemljma blagostanja sre?a nije bila potpuna bez rodne grude, uvijek je falilo “ono nešto”: prijatelji, ro?aci, mirisi i slike rodnoga kraja.

Ovo je bio razlog da Mika Majdandži? pokrene istoimene web stranice, www.stranjani.de na kojima je po?eo s objavljivanjem slika i ostavio mogu?nost da to u?ini svatko tko želi, preko foruma moglo se stupiti u kontakt s dalekim ro?acima i prijateljima. Tako?er se odmah zapo?elo s redovitim objavljivanjem tiskanog izdanja lista “Zavi?aj” kojeg ure?uje i objavljuje umirovljeni fratar, ujak, prof. dr. Velimir Blaževi?. Danas su te stranice nadmašile svoju prvotnu namjenu. Postalo je to okupljalište svih prognanih iz cijele Banje Luke gdje se danas može ostvariti i video chat, a baza fotografija popela se do ?etiri tisu?e. Webmaster, Mika, prije tri godine s nekoliko prijatelja sumještana upušta se u organiziranje okupljanja svih raseljenih kod svojih ku?a, u svom selu. Ta ideja naišla je na svestrano prihva?anje i danas je doživjela svoje tre?e ostvarenje. Prošle godine ovo okupljanje je posjetio i pozdravio mjesni ordinarij, biskup Franjo Komarica, a tom prilikom i blagosovio križ “krajputaš” kojeg su izgradili upravo raseljeni. Pogled unazad otkriva nam nekoliko uspjelih obnoviteljskih pothvata, što je u propovijedi istaknuo župnik barlova?ki: groblja Gradina i Batkovi?a, kapelica sv. Franje, kipovi i križevi po mjestu.

Na kraju, možemo re?i da je ovo tre?e tradicionalno okupljanje i da ?e u budu?nosti dugo potrajati. Razgovaraalo se o tome da ono uvijek bude u subotu bliže blagdanu Gospi od An?ela (2. kolovoza) koja se sve?ano slavi u župnoj crkvi u Barlovcima i tako bi onaj tko može spojio obje sve?anosti. Stranjan?ani svaka vam ?ast, vi ste dobar primjer za banjolu?ki kraj. Dok neki svoj dan slave po eurpskim metropolama vi se okukpljatte tamo gdje ste potekli. Do vi?enja do godine.

Hitova: 26090

OVDJE SU:

Imamo 63 gosta i nema članova online