Blagoslovljen i otvoren Caritasov socijalni centar «IVAN PAVAO II.» na Petrićevcu

Kreirano: Subota, 21 Lipanj 2008 Napisao/la Josip Anušić

U sklopu obilježavanja pete obljetnice Drugog pastirskog pohoda Pape Ivana Pavla II. Bosni i Hercegovini odnosno Banjoj Luci, danas 21. lipnja u blizini Franjevačkog samostana na Petrićevcu u Banjoj Luci blagoslovljen je i otvoren Caritasov socijalni centar «Ivan Pavao II.» - Dom za starije osobe.
U nazočnosti mjesnog biskupa mons. dr. Franje Komarice te brojnih uzvanika iz političkog, kulturnog, društvenog i gospodarskog života kao i brojnih donatora, Caritasov centar je blagoslovio apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini nadbiskup Alessandro D'Errico koji je kazao da je prošlih mjeseci pozorno slijedio hvalevrijedno zauzimanje Caritasa Banja Luka na dovršenju Centra te da ga je bilo moguće privesti završetku zahvaljujući darežljivu sudjelovanju mnogih osoba i ustanova, u i izvan Zemlje.

„Kao Papinski predstavnik osjećam obvezu svima obnoviti zahvalnost Apostolske nuncijature i Crkve u Bosni i Hercegovini. Ivan Pavao II., tijekom svoga pohoda od prije pet godina u Banja Luku, rekao je da u teškom djelu obnove Bosne i Hercegovine 'Katolička Crkva namjerava dati vlastit doprinos po djelotvornom zauzimanju svojih sinova, posebice posredstvom raznih inicijativa odgoja, pomoći i promicanja čovjeka koje su joj vlastite'. Moja je želja da ovaj Dom bude prihvaćen kao još jedan konkretan znak zauzimanja Katoličke Crkve za obnovu Zemlje, i kao sjeme nade za najpogođenije i najsiromašnije slojeve društva“, istaknuo je nadbiskup D'Errico.

Ravnatelj Caritasa Banja Luka mons. dr. Miljenko Aničić u svom pozdravu je podsjetio da je Caritas Banjalučke biskupije u svojih 22 godine postojanja i rada pokrenuo mnoge akcije pomoći, kako su to prilike diktirale. „Zahvaljujući Božjoj pomoći i pomoći naših dobročinitelja mi privodimo kraju jedan važan dio našeg projekta, kojeg smo nazvali 'Socijalni centar Ivan Pavao II.' - Dom za starije osobe. Zamisao da sa svoje strane poduzmemo korake i osiguramo smještaj za jedan broj starih i nemoćnih osoba nastala je na temelju dugogodišnjih iskustava kućne njege, s kojom smo započeli još ratne 1994. godine. Tu smo vrlo upečatljivo doživjeli brige i probleme jedne grupe, koja kao i mnoge druge ugrožene grupe, u teškim vremenima još lakše dospijevaju na rub društva i bivaju zaboravljene. Između naših 300 osoba, nekad više, nekad manje, vidjeli smo veći broj ljudi, kojima ni svakodnevna posjeta medicinskog i pomoćnog osoblje nije dovoljna. Oni jednostavno ne mogu sami živjeti, često i bez komšiluka. Zahvaljujući pomoći ljudi i institucija mi smo mogli ostvariti ovo, što vidite“, kazao je ravnatelj Aničić te posebno zahvalio Vladi Republike Hrvatske pozdravivši izaslanika premijera dr. Ive Sanadera ministra prof. dr. Dragana Primorca i cijelu delegaciju i istaknuvši da je skoro 70% pomoći u iznosu od 910.000 EURA djelo Vlade RH. Također je zahvalio dobrotvorima iz Južnog Tirola odnosno predsjedniku vlade te autonomne regije Dr. Luisu Durnwalderu i dr. Franzu Pahlu, zastupniku u parlamentu Južnog Tirola za pomoć u iznosu 325.000 EURA. Izraze zahvalnosti uputio je i premijeru Vlade RS Miloradu Dodiku za pomoć od 150.000 KM kao i za obećanih dodatnih 100.000 KM. Spomenuo je i brojne druge dobrotvore: iz Osnabrücka, Liechtensteina, biskupije Rottenburg-Stuttgart, Caritas Passau, Caritas München i Caritas Köln. „Ovaj Centar smo nazvali po čovjeku koji se, kao nitko drugi, godinama zauzimao za Bosnu i Hercegovinu, koji je unatoč mnogim suprotnim mišljenjima želio doći i došao u Banjaluku i na ovom mjestu slavio Svetu misu s velikim brojem vjernika“, kazao je ravnatelj Aničić.

U svom obraćanju premijer Dodik je izrazio spremnost svoje Vlade da pomognu ovakve projekte te čestitao biskupu Komarici i Caritasu biskupije Banjaluka i zaželio dobar rad istaknuvši da su Banja Luka i RS postali bogatiji za jedan Centar i za jedno iskustvo koje treba njegovati u zajedničkom radu.
Ministar Primorac je uputio pozdrav u ime premijera Sanadera rekavši da se kroz Caritas ljudi udružuju u činjenju dobra i napomenuvši da su u izgradnju zdanja pomagali ljudi iz više zemalja. „Biskup Komarica kao duhovni lider koji ljubi čovjeka i čini dobro napravio je veliki korak i svima nama bio inspiracija. U ovim projektima nije najvažnije pitanje novca nego zajedništva i mudrosti. Pitanje iskoraka jednog društva jest, koliko skrbi za one koji su stari i koji više ne mogu sami“, kazao je ministar Primorac pozdravljajući najavljene projekte Catitasa za samohrane majke, za obrazovanje i učenike te proglasio Centar otvorenim.

U svom obraćanju biskup Komarica je zahvalio Bogu što je omogućio preko solidarnih ljudi iz drugih krajeva i naroda, , a poglavito iz Republike Hrvatske kao i Banjaluke i banjalučkog kraja, osposobiti dom ljubavi za bližnje koji su prešli zenit svog života i s klonulim silama idu prema završetku svoje ovozemaljske životne trke. „I u našem gradu, kao i u mnogim drugima u našoj zemlji i zemljama Europe, primjetan je brojčani porast starijeg pučanstva i gubljenje njihove sigurnosti u vlastitim obiteljima. Nedavna ratna tragedija dodatno je aktualizirala prisilno razdvajanje mlađe i starije generacije u vlastitim obiteljima. Ne možemo niti smijemo tu dramatičnu činjenicu samo konstatirati nego se istinski potruditi da i starijoj populaciji naših sugrađana osiguramo čovjeka dostojnu i starosnu dob. Ako Crkva za sebe utemeljeno tvrdi da je njezin put čovjek s kojim se solidarizirao sam utjelovljeni Bog, Isus Krist, onda je logično da se ona i u zgodno i u nezgodno vrijeme mora opredjeljivati za pomoć i zaštitu tog čovjeka. To je Crkva u Banjolučkoj biskupiji činila i svih proteklih godina, posebno ratnih i poratnih. To će s Božjom pomoću činiti i u buduće, jer ne želi izdati ni Krista ni svoje poslanje“, naglasio je biskup Komarica podsjećajući na riječi sluge Božjega Ivana Pavla II. izrečene prije pet godina da Katolička Crkva u svekolikome zajedničkom djelu želi pružati vlastiti doprinos djelatnim zalaganjem svojih sinova i kćeri.(kta)

Hitova: 51254

OVDJE SU:

Imamo 182 gosta i nema članova online