BOŽI?NA PORUKA BISKUPA FRANJE KOMARICE

Kreirano: Subota, 17 Prosinac 2005 Napisao/la Josip Anušić

Draga bra?o sve?enici, redovnici,
sestre redovnice, dragi Kristovi vjernici!

Javljam vam veliku radost...
mir ljudima na zemlji, miljenicima Božjim! (usp. Lk 2, 10.14)

Nemojte se za?uditi što vam, uz slavlje najradosnijeg krš?anskog blagdana Ro?enja Spasitelja našeg Isusa Krist, kao prvo želim dozvati u pamet ovu istinu: Gospodin i Spasitelj naš i cijelog svijeta, Isus Krist bio je ništa! Da, dobro ste pro?itali, odnosno ?uli. To ne tvrdim ja nego Isusov apostol Pavao u svojoj poslanici Filipljanima, gdje veli za Isusa Krista ovako: «On, trajni lik Božji, nije se kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom, nego sam sebe 'oplijeni', uzevši lik sluge, postavši ljudima sli?an; obli?jem ?ovjeku nalik, ponizi sam sebe, poslušan do smrti, smrti na križu» (Fil 2,6-8).

Ima jedna pjesma u kojoj se nalaze ove dramati?ne rije?i: «Ti si nitko, ako te nitko ne voli!» - Svi smo mi ljudi bili «nitko». A onda je svakog od nas Bog pozvao po imenu. I mi smo postali. Rodili smo se. Naš «nitko» je Božja ljubav pretvorila u «netko». Mi smo postali osobe, još više slika, lice Boga Stvoritelja! Tko ili što mi može dokazati da ja imam lice? Samo i prvenstveno Božji poljubac u to moje lice! Bog me doista voli i ja mogu i otkriti i spoznati da sam voljeno bi?e. Jer sam voljen, ja postojim. To je najbitniji razlog moje jedinstvene egzistencije, moga postojanja. Bog me voli i znade me, zove me mojim imenom.

Nažalost, ?ovjek, pa tako i svaki od nas, svojom grješnoš?u opet postaje ništa. Raspada se. Pa ipak, Bog tog ?ovjeka, dakle i svakog od nas i dalje voli, i to ne malo, ne onako usput, nego preko svih granica ljudskog shva?anja. On sam postaje ?ovjekom, on postaje taj ?ovjekov «nitko i ništa». Na taj na?in ?ovjeku se omogu?uje da opet postane netko. Sveti Atanazije je to ovako izrekao: «Bog je postao ?ovjekom, da ?ovjek postane duh». Da, samo tako, tj. Božjim utjelovljenjem, o?ovje?enjem, ?ovjek je u stanju ponovno zaživjeti životom djeteta Božjeg, postati baštinikom života vje?nog.

Sveti apostol Petar ovako veli: «Vi ste rod izabrani, kraljevsko sve?enstvo, sveti puk, narod ste?eni da naviještate silna djela Onoga koji vas iz tame pozva k divnom svjetlu svojemu: vi, neko? Ne-narod, a sada Narod Božji; vi Ne-mili, a sada Mili» (1 Petr 2, 9-10).

Za svakog od nas se to može ustvrditi. Grijeh nas degradira, ?ini da budemo nitko i ništa.

Milosr?e i milost Božja, njegova «dobrostivost i ?ovjekoljublje» (Tit 3,4) opet nas žele podi?i, u?initi da budemo netko, ne samo u našim o?ima, nego i u Božjim o?ima! Boži?na poruka koja doista ra?a utemeljenom radoš?u, nadom i optimizmom za svakog tko je prihvati, glasi: Ti si ?ovje?e opet netko, i to vrlo važan i vrijedan netko, jer te Bog neizmjerno voli! To je i najvažnije, najpresudnije! Znaj cijeniti tu Božju ljubav i svoje dostojanstvo, da si Božji miljenik.

Zato Vam svima želim uistinu radostan dragi nam blagdan Boži?a, ro?enja Sina Božjeg u betlehemskim jaslama.

Zazivam na sve vas, ?lanove naše biskupijske zajednice, kao i na sve ljude dobre volje, obilje Božjeg mira i blagoslova za sve dane i nove godine spasenja 2006.

Vaš u Kristu Spasitelju brat + Franjo, biskup.
Banjaluka, 16. prosinca 2005. (TABB)

Hitova: 13730

OVDJE SU:

Imamo 89 gostiju i nema članova online