Ilina u Kuljanima

Kreirano: Subota, 25 Srpanj 2009 Napisao/la Josip Anušić

Kuljani, 20. srpnja 2009. - Kad već prije nije naglašeno, sada možemo konstatirati da smo bili u godini malog jubileja okupljanja i ponovnih misnih slavlja kod kapelice sv. Ilije u Kuljanima, a ovogodišnja proslava sv. Ilije početak je brojanja do novoga, desetogodišnjega, jubileja. Ove godine bio je "rekordan broj" hodočasnika, preko šezdeset, iako je bio ponedjeljak- radni dan. Misu je predvodio domaći župnik fra Dujo Ljevar. Pjesmom slavljenu misu potpomagao je župni zbor (Mali bend u osnutku). Nadajmo se staroj slavi. Kuljani su jedino selo u barlovačkoj župi koji ni u stara vremena nisu imali kapelicu ili mjesto poput groblja za okupljanje makar za blagoslov polja. Prije osamdesetak (80) godina na Jose Jakobašića zemlji sagrađena je na današnjm mjestu prvo drvena kapelica, potom i zidana pred 2. svj. rat.

Isti prigovor se mogao reći i u godinama iza zadnjeg rata: da Kuljani nisu imali zbornog mjesta za molitvu iako je župna crkva blizu. Fra Ivo Orlovac, današnji gvardijan i voditelj gradnje (obnove) crkve na Petrićevcu 2004. godine ima prvu poslijeratnu misu u Kuljanima kod kapelice svetog Ilije. Tada je samo očišćeno dvorište oko devastirane kapelice koja je služila kao štala, a te poslove čišćenja pomogao je susjed pravoslavac s Lovrenovića djecom i njihovim vršnjacima. Slijedilo je krpanje ograde i obnova kapelice, mic po mic. Od tada, broj hodočasnika raste iz godinu u godinu. Uglavnom dolaze vjernici iz ove župe i bivši vjernici koji su sada nastanjeni u okučanskom kraju.

 

 

Hitova: 14480