Blagoslov velikoga križa u "povratničkim" Stranjanima

Kreirano: Subota, 01 Kolovoz 2009 Napisao/la Josip Anušić

Stranjani, 1. 8. 2009. – Između petnaestak obnovljenih povratničkih kuća blagoslovljen je nedavno postavljeni i osvijetljeni križ u Ljevarima na istaknutoj uzvisini vidljivoj iz većeg dijela Stranjana. Ljevari su mali zaseok «povratničkog» sela Stranjani u barlovačkoj župi. Misa kod križa počela je u 10.30 sati, a predslavio je fra Ivo Orlovac gvardijan samostana Petrićevac, rodom iz Barlovaca, zajedno sa župnikom fra Dujom. Ideja i ostvarenje ovoga zahvata zasluga je domaćeg sina, umirovljenog franjevca, fra Velimira Blaževića i povratničkih obitelji, naravno i uz podršku svih iseljenih s ovih prostora. Dokaz tomu je preko 150 nazočnih blagoslovu križa, pristiglih iz svih dijelova Europe: od Švedske i Njemačke na sjeveru, pa do Dubrovnika na jugu.

Glavna misao i ideja koja se provlačila kroz ovaj susret u riječima fra Ivine propovijedi i obraćanju župnika fra Duje jeste simbolika puta križa u životu jednog vjernika i ovih ljudi kroz godine rata, ali i smisla života ispunjenog patnjama. Bez muke velikog petka preko križa nebi bilo niti razbijanja tmina i okova smrti, niti radosti i svjetla Uskrsa. To bi ovaj postavljeni križ trebao značiti ovom narodu i ovomu mjestu: njihov uskrs u novim okolnostima, kroz ovaj mali broj povratnika, kroz ovakve godišnje susrete i nove sredine u koje smo ubačeni. Car Konstantin, poruka je to i ovog križa, imao je viđenje u obliku ispisanih riječi i znaka križa: u ovom znaku ćeš pobijediti - IN SIGNO VINCES.

Stranjani i Matoševci u ovom trenutku imaju devet povratničkih obitelji koji su stalno u svojim kućama i pet kuća koji imaju svoje stanare u doba kada nije potrebno grijanje. Sve su to uglavnom starije obitelji koje broje jedan i dva člana. Još je nekoliko kuća koje nisu uređene za stanovanje, ali su dobre za primanje svojih stanara na dan-dva u vrijeme godišnjih odmora i u drugim zgodama. Već nekoliko godina u ovo vrijeme kada su godišnji odmori Stranjani i Matoševci ožive skoro kao u dane prije masovnih odlazaka. Pored godišnjih odmora i nailaska uz put prema moru, razlog tomu je i manifestacija prozvana Dan Stranjančana i Matoševljana. Koordiniranje i pokretanje ove vrlo uspješne manifestacije zasluga je zavičajnog web portala www.stranjani.de oko kojeg su se okupili mnogi ljudi iz iseljeništva. Na taj dan, obavezno subota, obavezno se održi sveta misa, zatim se preseli u baru na malonogometni turnir i starih i mladih. Na večer počinje zabava uz pjesmu i ples i traje do ranih jutarnjih sati. Ove godine određen je novi pravac u ritualu budućih okupljanja, a to je da će sveta misa biti kod križa u Ljevarima.

Hitova: 15577