Svečano i sadržajima bogato proslavljeni jubileji banjolučkog "Nazareta"

Kreirano: Subota, 06 Ožujak 2010 Napisao/la Josip Anušić

Za sve koji su danas bili u Banjoj Luci, a nisu posjetili "stari Nazaret" gdje se svečano obilježavalo 175 godina utemeljenja Družbe Klanjateljica Krvi Kristove i 130 godina prisutnosti u našima krajevima, vrijedi ona poslovica: bio u Rimu a nije vidio Papu illi u našem slučaju: "bio u Banja Luci, a nije vidio proslave jubileja, kao da nije Banjolučan i nije pozdravio graditelje Banja Luke".

Kako je i bilo najavljeno na ovim stranicama, subota 6. ožujka održano je niz događanja obilježavanja veelikog jubileja redovnica družbe Klanjateljica Krvi Kristove upravo na tlu gdje su započele svoje djelovanje i postigle veliki karizmatski, ali i povijesni uspjeh. Svi nazočni bili su prezadovoljni da su mogli upravo na ovom mjestu slaviti sa svojim sestrama njihova dva jubileja. Biskup Franjo Komarica izrazio je svoje zadovoljstvo da su s demokratskim promjenama, 90-tih, mogli prvi puta ući na ovo svoje nasilno nacionalizirano dobro s dopuštenjem da iskopaju kosti časnih sestara koje su bile pokopane u krugu vojarne i da ih prenesu u na groblje sv. Marko. I sada drugi puta, iza 1949. kada su sestre brutalno protjerane sa svoga imanja. Svi ostali današnji govornici, nizajući uspjehe i teška vremena u kojima su ostvarivani kroz povijesne činjenične podatke jasno su slušateljima prenijeli jednu poruku: svojim radom i djelovanjem Klanjateljice Krvi Kristove postigle su uspjeh u svim područjima svoga djelovanja i time zadužili Banja Luku i okolicu na području školstva, humanitarnog rada i dušobrižništva. Misno slavlje predvodio je kardinal Vinko Puljić. Zvučni zapis njegove propovijedi moći ćete čuti ovdje. Za sada pod opširnije možete pogledati foto-galeriju.

 

Hitova: 16019