Ilijina u Kuljanima

Kreirano: Srijeda, 20 Srpanj 2011 Napisao/la Josip Anušić

Među starim hrastovima u Jakobašićima kapelica je sv. Ilije. Dva puta u godini slavi se misa, i to za blagoslov polja u svibnju mjesecu i na današnji spomendan- Sv. Iliju. Za većinu Kuljančana bio je to jako svečan dan i dan "svraćanja" kada se prijatelji ili rođaci koji su se našli na toj misi iz drugih mjesta pozivaju, svraćaju, na osvježenje i okrjepu. Nerijetko je okrjepa bilo pečeni odojak. Uz Ilijinu svraćali su svojim kućama svi oni oko kapelice, pa i dalje. Gornji Kuljani, ili Biberćani (biberćani zato što zabibere svakome u doskočicama i zafrkancijama) za svraćanje su imali Gospu od Anđela, naravno, zbog blizine crkve. Zgodno je posjetiti se na ove dane kako je to nekada bilo. U nastavku je nekoliko slika s ovogodišnje mise.

 

Slike su djelo Josipe Savić.

Hitova: 28802