Stranjani, 1. 8. 2009. – Između petnaestak obnovljenih povratničkih kuća blagoslovljen je nedavno postavljeni i osvijetljeni križ u Ljevarima na istaknutoj uzvisini vidljivoj iz većeg dijela Stranjana. Ljevari su mali zaseok «povratničkog» sela Stranjani u barlovačkoj župi. Misa kod križa počela je u 10.30 sati, a predslavio je fra Ivo Orlovac gvardijan samostana Petrićevac, rodom iz Barlovaca, zajedno sa župnikom fra Dujom. Ideja i ostvarenje ovoga zahvata zasluga je domaćeg sina, umirovljenog franjevca, fra Velimira Blaževića i povratničkih obitelji, naravno i uz podršku svih iseljenih s ovih prostora. Dokaz tomu je preko 150 nazočnih blagoslovu križa, pristiglih iz svih dijelova Europe: od Švedske i Njemačke na sjeveru, pa do Dubrovnika na jugu.

Glavna misao i ideja koja se provlačila kroz ovaj susret u riječima fra Ivine propovijedi i obraćanju župnika fra Duje jeste simbolika puta križa u životu jednog vjernika i ovih ljudi kroz godine rata, ali i smisla života ispunjenog patnjama. Bez muke velikog petka preko križa nebi bilo niti razbijanja tmina i okova smrti, niti radosti i svjetla Uskrsa. To bi ovaj postavljeni križ trebao značiti ovom narodu i ovomu mjestu: njihov uskrs u novim okolnostima, kroz ovaj mali broj povratnika, kroz ovakve godišnje susrete i nove sredine u koje smo ubačeni. Car Konstantin, poruka je to i ovog križa, imao je viđenje u obliku ispisanih riječi i znaka križa: u ovom znaku ćeš pobijediti - IN SIGNO VINCES.

Stranjani i Matoševci u ovom trenutku imaju devet povratničkih obitelji koji su stalno u svojim kućama i pet kuća koji imaju svoje stanare u doba kada nije potrebno grijanje. Sve su to uglavnom starije obitelji koje broje jedan i dva člana. Još je nekoliko kuća koje nisu uređene za stanovanje, ali su dobre za primanje svojih stanara na dan-dva u vrijeme godišnjih odmora i u drugim zgodama. Već nekoliko godina u ovo vrijeme kada su godišnji odmori Stranjani i Matoševci ožive skoro kao u dane prije masovnih odlazaka. Pored godišnjih odmora i nailaska uz put prema moru, razlog tomu je i manifestacija prozvana Dan Stranjančana i Matoševljana. Koordiniranje i pokretanje ove vrlo uspješne manifestacije zasluga je zavičajnog web portala www.stranjani.de oko kojeg su se okupili mnogi ljudi iz iseljeništva. Na taj dan, obavezno subota, obavezno se održi sveta misa, zatim se preseli u baru na malonogometni turnir i starih i mladih. Na večer počinje zabava uz pjesmu i ples i traje do ranih jutarnjih sati. Ove godine određen je novi pravac u ritualu budućih okupljanja, a to je da će sveta misa biti kod križa u Ljevarima.

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 1153
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 1353
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 1308
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2023
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.