Stranjani, 1. 8. 2009. – Između petnaestak obnovljenih povratničkih kuća blagoslovljen je nedavno postavljeni i osvijetljeni križ u Ljevarima na istaknutoj uzvisini vidljivoj iz većeg dijela Stranjana. Ljevari su mali zaseok «povratničkog» sela Stranjani u barlovačkoj župi. Misa kod križa počela je u 10.30 sati, a predslavio je fra Ivo Orlovac gvardijan samostana Petrićevac, rodom iz Barlovaca, zajedno sa župnikom fra Dujom. Ideja i ostvarenje ovoga zahvata zasluga je domaćeg sina, umirovljenog franjevca, fra Velimira Blaževića i povratničkih obitelji, naravno i uz podršku svih iseljenih s ovih prostora. Dokaz tomu je preko 150 nazočnih blagoslovu križa, pristiglih iz svih dijelova Europe: od Švedske i Njemačke na sjeveru, pa do Dubrovnika na jugu.

Glavna misao i ideja koja se provlačila kroz ovaj susret u riječima fra Ivine propovijedi i obraćanju župnika fra Duje jeste simbolika puta križa u životu jednog vjernika i ovih ljudi kroz godine rata, ali i smisla života ispunjenog patnjama. Bez muke velikog petka preko križa nebi bilo niti razbijanja tmina i okova smrti, niti radosti i svjetla Uskrsa. To bi ovaj postavljeni križ trebao značiti ovom narodu i ovomu mjestu: njihov uskrs u novim okolnostima, kroz ovaj mali broj povratnika, kroz ovakve godišnje susrete i nove sredine u koje smo ubačeni. Car Konstantin, poruka je to i ovog križa, imao je viđenje u obliku ispisanih riječi i znaka križa: u ovom znaku ćeš pobijediti - IN SIGNO VINCES.

Stranjani i Matoševci u ovom trenutku imaju devet povratničkih obitelji koji su stalno u svojim kućama i pet kuća koji imaju svoje stanare u doba kada nije potrebno grijanje. Sve su to uglavnom starije obitelji koje broje jedan i dva člana. Još je nekoliko kuća koje nisu uređene za stanovanje, ali su dobre za primanje svojih stanara na dan-dva u vrijeme godišnjih odmora i u drugim zgodama. Već nekoliko godina u ovo vrijeme kada su godišnji odmori Stranjani i Matoševci ožive skoro kao u dane prije masovnih odlazaka. Pored godišnjih odmora i nailaska uz put prema moru, razlog tomu je i manifestacija prozvana Dan Stranjančana i Matoševljana. Koordiniranje i pokretanje ove vrlo uspješne manifestacije zasluga je zavičajnog web portala www.stranjani.de oko kojeg su se okupili mnogi ljudi iz iseljeništva. Na taj dan, obavezno subota, obavezno se održi sveta misa, zatim se preseli u baru na malonogometni turnir i starih i mladih. Na večer počinje zabava uz pjesmu i ples i traje do ranih jutarnjih sati. Ove godine određen je novi pravac u ritualu budućih okupljanja, a to je da će sveta misa biti kod križa u Ljevarima.

Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 31133
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 31533
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31499
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 31594
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.