Crkvene ostale bez obje kapije

Kategorija: Vijesti Kreirano: Četvrtak, 25 Rujan 2014 Napisao/la Josip Anušić

Župa Barlovci, starodrevno groblje Crkvene, 25.9.2014. ponovno je na meti vandala i nečasnih ljudi. Večeras je Šimun Šalić objavio fotografije na kojima je vidljiva prljava rabota skidanja dviju kapija s groblja. Pretpostavlja se da je netko poskidao da bi prodao kao sekundarnu sirovinu, međutim, pregledavajući starije fotografije, koje ovdje postavljam, te kapije nisu nešto osobito vrijedne niti teške. Napravljene su od mreža za armaturu u vrijednosti 40-tak maraka, te nekoliko željeznih profila možda vrijednosti 60 maraka. Ukupno 100-njak maraka, ali kada bi sve bilo novo. Kao sekundarna sirovina, na kilažu, moglo se dobiti možda 10 ili 20 maraka. Vidljivo je na fotkama da su šarke odbrušene i ostavljene, a one nešto više vrijede. U oba slučaja, ovo je bolna provokacija.

Svakom narodu je njegovo groblje svetinja. Zašto se devastiraju svetinje Hrvata, katolika, u Banjoj Luci?
Da podsjetim, prošle godine negdje u ovo vrijeme također su ove vije kapije bile predmet sudskih vlasti s namjerom da ih uklone. Normalna vlast, normalna gradska uprava, štiti i potiče one koji upravljaju grobljima da ista budu zaštićena i održavana, dok Banjalučke vlasti izlaze u susret osobama upitnog mentalnog zdravlja i vrlo dubokog novčanika. Jel ovo isti vjetar, samo drugi način postupanja? Žalosno.

Arhivske fotografije  

Hitova: 24503