Sveto Trodnevlje i Uskrs - satnica

Kategorija: Obavijesti Kreirano: Srijeda, 13 Travanj 2022 Napisao/la Josip Anušić

Sveto trodnevlje
Raspored misa i obreda u Svetom trodnevlju i na samu svetkovinu Uskrs:

  • Veliki četvrtak spomen na Isusovu posljednju večeru u 18 sati,
  • Veliki petak, nema mise već sve to nazivamo obredi: čitanje Muke i čašćenje križa u 18 sati,
  • Velika subota u 19 sati započinju obredi i misa Vazmenog bdjenja,
  • Uskrs mise: Stranjani u 9 sati, župna crkva u 10, 45.

Nedjeljom Cvjetnicom ušli smo u Veliki tjedan, spomen Isusovih posljednjih dana sudjelovanja u našem čovještvu koje završava mučeničkom smrću na križu. U pobožnosti Križnoga puta uvijek se prisjećamo kako je to brutalno bilo, ali ipak, u toj pobožnosti kod 7. postaje čujemo i riječi: "Kako ga moraju boljeti rane na svetom tijelu! Ali još više nego rane bole ga tvoji grijesi, u koje jednako padaš." U tim trenucima muke Isusa je bijesna masa osuđivala, rugala mu se, naslađivala njegovom tjelesnom boli. U našim životima možda to i sami često činimo drugim osobama, a te tzv. duševne boli mogu biti teže od bilo koje tjelesne. Ili, možda nama takvo nešto drugi čine: osuđuju nas, ogovaraju, izmišljaju, potcjenjuju...? Ima jedna duhovna izreka: "Sačekaj tri dana i proći će, nestat će problemi!" 

Naravno, ovdje se jasno misli na uskrsnuće "treći dan po Svetom Pismu." Veliko je duhovno blago u ovom svetom trodnevlju. Nije bez razloga to naša najveća svetkovina. Mnogima nije jasno da je to i naša "najradosnija" svetkovina. Svi na ovo mjesto stavljaju Božić. I on je radosni blagdan, ali Uskrs je najradosniji jer je Isus uskrsnuo od mrtvih, bio je mrtav, a treći dan je oživio. To je temelj naše vjere. 

Sretan vam Uskrs. 
Župnik šalje raspored misa i obreda za ove svete dane.
U prilogu stavljam dječiji zidni plakat s ilustriranim podsjetnikom što se dogodilo u trodnevlju. 

Hitova: 1104