gajic 2016Barlovci, 30.10.2016., Jučer 29.10. na groblju sv. Jure u Dikevcima počela je bliža proslava naše velike svetkovine Svi sveti, a danas, nedjelja, služena je sveta misa na groblju Gajić s prethodnim moljenjem opjela ili molitve odrješenja. Molitva odrješenja moli se kod groba ili grobnice pokojnika zajedno svećenik i obitelj. Na groblju Gajić većinom su bili sadašnji župljani i tek nekoliko vjernika pristiglih autima iz Hrvatske. Groblje je lijepo uređeno, nedavno pokošeno i kapelica očišćena i pripremljena za današnju svetu misu. Na samoj misi bilo je oko 50-tak vjernika.

Onih godina kada smo svi bili ovdje, a sada samo kada bi kalendarski dobro pao raspored u tjednu tj. vikendom, na Svi svete misa je u groblju Bijeda i Crkvine, a na Dušni dan bio bi u ostala 4 mala groblja, Dikevci, Gajić, Gradina-Stranjani i Batkovića groblje. Zbog specifičnih prilika nas koji obilazimo ova groblja dolazeći iz drugih država, župnici uvijek izlaze u susret tražeći način da bude zgodno dolaziti uzimajući u obzir radne obaveze hodočasnika. I dalje je ostalo da na naša dva najveća groblja Crkvine i Bijeda misa i moljenje opijela bude na dan same svetkovine Svi Sveti. Dok Stranjančani već duže vremena dogovorno imaju godišnji pohod i obilazak grobova najmilijih puno ranije, u rujnu nedjelja iza Male Gospe. Dok Batkovćani nemaju mise, već samo obilazak poslije mise na Gradini. Na grobljima Gajić i Dikevci misa je je nekada na Dušni dan a nekada dan prije Svih svetih ili kao ove godine 2 dana prije jer se mislilo da će zbog nedjelje doći veći broj vjernika izvana. Činjenica je da na Gajić dolazi sve manje vjernika, razlog je u tome što već svi imaju svoje pokojnike pokopane u mjestima gdje su počeli graditi novi dom, u izbjeglištvu, i onda se obilaze i uređuju ta groblja a ne ova gdje su djedovi i bake. Ima ih koji će doći na Svi Svete i biti na misi na nekom od većih groblja u našoj ili drugoj župi, a ovdje će doći zapaliti svijeću i sami se pomoliti.

Velika svetkovina Svi sveti u kojoj se spominjemo svih vjernika koji su umrli u vjeri i kao uzorni kršćani, vjerni sljedbenici Božje volje i riječi. To je ono kada možemo reći za čovjeka ili za života ili nakon što je umro: "Ovo je stvarno bio/la svet čovjek/žena". Na Dušni dan spominjemo se svih vjernih mrtvih i molimo se da Bog oprosti nesavršenosti i privede svjetlu svoga lica.

Biblijska čitanja današnjeg dana govorila su o milosrđu. Isus je iskazao milosrđe jer se skrenuo u kuću carinika Zakeja koji ga toliko žudio vidjeti da se popeo na drvo da vidi Isusovo lice. Isus je prepoznao tu žarku želju i posjetio je Zakejev dom, a on potaknut Božjom blizinom doživljava snažno obraćenje, iz temelja. Svega svoga imetka se odrekao u korist siromašnih i da bi namirio štetu onima koje je nepravedno zakinuo. Kada je sve svoje "dugove" raščistio počeo je slijediti Isusa. Osjetio je milosrđe i prihvatio.

{flickrset}72157672479088023|800|600|josoon-joso|Y{/flickrset}

Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 30839
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 31211
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31174
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 31278
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.