crkva zupnaSV. VID BARLOVCI službeni je naziv naše župe koji ima od svoga osnutka 1879. U to vrijeme bila je lokalna kapelanija u sastavu župe Petrićevac, a ubrzo postaje i župa. Može se reći da je župa osnovana administrativno bez potrebnih objekata i posjeda za župni stan i crkvu na području Barlovaca. Još je dugo kao župna crkva služila ona na Crkvenama. Jer Mustaj-beg ne htjede prodati zemljište negdje oko današnjeg groblja Bijeda propala je namjere da tu bude sjedište župe. Uspijevaju naši ujaci kupiti zemljište na području Ramića  gdje nam je i danas župna crkva, a to je nekako i geografsko središte župe. Prvi upravitelj bio je fra Jakov Blažević i on je sagradio župnu kuću. Crkvu je sagradio dr. fra Vid Miljanović 1911.-1912. bez tornja, kojega je 1915. dogradio fra Josip Lopar. Župa je bila veoma prostrana, od Giga i Matoševaca pa do Trna na Vrbasu. Odvajanje mjesta Bukovica, Jablan i Trn u zasebnu župu Trn bilo je 1980.g. U svojoj pisanoj povijesti pripadala su sva ova mjesta župe pod župe Dragočaj, Ivanjska, a samo tri godine pred osnutak pripadala je župi Petrićevac. Prve godine od odvajanja Trna, 1981. g. župa je imala 63 krštenika, a 1991. krštenja je bilo 56, a 2001.g. niti jedno krštenje. Kretanje broja župljana bilo je ovako: 1882.g. bilo je 1407 vjernika neposredno nakon turskog zuluma, 1960.god. Ima 5858 vjernika, 1991. vjernika je 4081 (bez župe Trn), 1994. još je 2251, godine 1999. bilo je 142 vjernika, a slično i 2017. g. u 94 domaćinstva 146 župljana. Neka nam je Bog na pomoći.

 

Sjedište barlovačke župe

Prvo joj je sjedište bilo blizu današnjeg groblja "Bijeda". Župnik je najprije stanovao u iznajmljenom turskom čardaku Mustajbega Kapetanovića koji je najprije trebalo obnoviti, jer je stradao od ustanika pri austrougarskoj okupaciji BiH. Župa Barlovci osnovana je, naime, samo godinu dana nakon prestanka turske vlasti u našim krajevima, odnosno nakon uspostave austrougarske uprave u Bosni i Hercegovini. Župnik je u više navrata htio kupiti Mustajbegovo imanje, ali ga on nije htio prodati. Međutim, već je 30. travnja 1880. župnik fra Jako Blažević kupio 43 dunuma zemljišta u selu Ramići od Hate Kulenović iz Banje Luke, gdje se nalazi današnja župna crkva i stan. Nastojao je da to bude nekako u središtu župe, koja je inače veoma prostrana.

Gradnja župne crkve

Izgleda da je kao župna crkva još dosta dugo služila drvena crkvica sv. Vida na groblju Crkvene. Tek godine 1895. sagrađena je prostrana kapelica kod župnog stana u Ramićima koja je služila za bogoslužja. U međuvremenu je propao pokušaj da se kupi zemljište Mustaj-bega Kapetanovića kod groblja Bijeda, ali i onaj da se crkva gradi na zemljištu koje je kod groblja Crkvene dao iskrčiti fra Jakin nasljednik, župnik fra Ambroža Radmanović (188-1884). Kad se fra Jako 1884. ponovno ratio za župnika u Barlovce, pokušao je s Mustaj-begom zamijeniti zemljište kupljeno u Ramićima za ono u Barlovcima, uz određenu nadoplatu, ali beg opet nije pristao. Zato je odlučeno da se s gradnjom župnog stana i kapelice ipak počne u Ramićima. Tako će župa i dalje nositi ime sela Barlovci, a sjedište će joj biti u drugom selu - Ramićima.

Zavjeti i proštenja u našoj župi

CRKVENE, povijesno i duhovno središte današnje barlovačke župe, ali i za vjernike cijele okolice. Ovdje je bila prva crkva sv. Vida kojoj je naslov premješten na današnju lokaciju u Ramiće, osnivanjem župe Barlovci. Koliki značaj su imale Crkvene za katolike ovoga kraja govori nam i podatak da je papa Pio VI. ovom duhovnom središtu na Crkvenama dodijelio čast podjeljivanja „potpunih oprosta za sva vremena” svima koji se ispovijede, pričeste pohode Crkvene na blagdan sv. Vida i ondje se pomole za širenje svete vjere, a ista mogućnost je odobrena i za svetkovinu Male Gospe. Zavjeti su još vršeni i za svetkovine sv. Roka i Gospe od Anđela. Zadnjih desetljeća, uz Svi Svete, na Crkvene se zavjetno hodočasti za Veliku i Malu Gospu, te Spasovo. Zavjeti sv. Roku prepušteni su na Ćelanovac i tamo se vrše. Zavjeti i proštenje za svetkovine svetog Vida i Gospu od Anđela ostvaruju se u župnoj crkvi.

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 2491
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 2614
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 2296
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2928
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.