Cijela poenta svih razgovora o Nijemcima na kraju se okrene o njihovoj urednosti pedantnosti. Pa nisu oni zabadava pokrenuli dva svjetska rata. To ipak može samo netko odlično organiziran. No,šalu na stranu, i ja cijenim mnoge njihove osobine. No, s obzirom da su pametni shvatili su da se svijetom ne osvaja puškom već mercedesima i ide im to od ruke. Cijeli svijet se želi voziti u mercedesima. I Englezi su slični. Nisu mi simpatični ni jedni ali ne može im se poreći da su mnogo toga uredili na pravi način. Nekad sam znao otići u obilazak nosača zrakoplova kad dođu u luku gdje živim i koliko se primijeti razlika između, recimo, američkog nosača i posade na njemu i onog engleskog. Mislim na atmosferu i stav posade na njima. Amerikanci, tipični kauboji, nešto kao recimo sofisticirani bosanci, a Englezi, imaš osjećaj kao da je na samom brodu engleska kraljica. Sve je ozbiljno i dostojanstveno i pod konac.
Nisam još bio na bosanskom nosaču zrakoplova, a bilo bi zanimljivo, ali bio sam u bosanskoj ambasadi u Zagrebu devedestih godina i valjao se od smijeha.

Naravno nakon što sam izašao odatle obavljena posla. Trebala mi neka potvrda koja se opet izdavala uz dva svjedoka koja ja naravno nisam imao, a bila je tu hrpa ljudi s istim poslom. Onda mi službenik kaže da uzmem ovdje koga bilo za svjedoka što sam i napravio. Tako je meni neki valjda Ibro i Meho iz Donje Travulje svjedočio za tkotepitašta, a ja sam opet njima bio svjedok za istu tako neku glupost. Baš bih volio znati gdje su sada ti moji svjedoci :grin . U međuvremenu dok smo mi svsjedočili jedni drugima službenici na šalterima su se dovikivali, jer je bilo vrijeme marende, riječima koji se i danas sjećam: Ej Rasime, Rasime jel šefika jela bureka... oš ti bureka :grin :grin . Ovo je živa istina.
Ponekad odem i u hrvatski konzulat ovdje kod sebe i slika je isto tako otužna. Malo je blaža nego ona u Bh konzulatu ali ima bisera. Dok sam ja sjedio čekajući nešto službenicu na telefon zove muž i onda raspravljaju kako im se pokvario šporet kod kuće i ona kuka kako neće imati na čemu kuhati. :sigh . Naravno, naši da bi naglasili svoju kulturu sto puta upotrebljavaju riječ Gospodin i kad treba i kad ne treba pa sve gospodin taj i taj, gospodin ovaj i onaj, bla bla bla. Meni došlo da kažem gospodin ...... znate već šta.

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 2016
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 2224
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 2023
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2645
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.