Sahovska prica

Kroz veliki starinski prozor bogataske kuce prodirale su zlatne zrake popodnevnog sunca. Gusta cipkasta zavjesa nije ih mogla sprijeciti da se prospu po sahovskoj tabli koja je stajala na skupocjenom stolu tik do prozora. Sunce se okupa po sahovskim figurama, crnim i bijelim, a one kao da ozivjese nekom magijom. Zaiskrise se krune na glavama kraljeva i kraljica, lovci spremno zategnuse lukove i strijele kao da su svakog trenutka ocekivali bitku. Konji, nemirni i plahi, crni i bijeli dakako, zatoptase kopitama i cekase komandu da krenu, dok su topovi malo mrgodni samo klimnuli glavama i kao da su htjeli reci " i mi smo spremni ". Piuni, eh da piuni, dobra stara radnicka klasa, sirotinja i seljaci ne rekose nista. Kratko i odsjecno lupise petama i prozborise " na zapovijed gospodaru ".
I dok ih je sunce milovalo zlatnim prstima po svim naborima one uputise prve misli jedne drugima. Crni i bijeli, dvije vojske u vjecitoj borbi tko ce biti bolji, tko ce duze istrajati. Okaljeni u milione bitaka postadose kao i braca i sestre. Nije bilo slijepe mrznje jer tesko je mrziti nekoga koga gledas cijeli zivot. Pogotovu ne mozes mrziti nekoga ako ga gledas dok spava (probajte ovo).
Nisu nista govorili. Nisu ni mogli. Samo su se gledali tajanstveno i pozudno. Razgovor je mogao poceti tek kad dva igraca saha sjednu za stol i kad svijet vani prestane postojati a figure i igraci postanu jedna dusa jedno tijelo.
Ako se sad netko pita kako to da figure mogu govoriti, e pa da vam kazem " mogu ". Pitajte sahiste ako meni ne vjerujete. Mozete i sahistkinje. Mislim, pitati. Sta ste vi mislili (jao bezobraznog svijeta). Nemojte sad  misliti da sam "prolupo" zato sto sam izbjeglica iliti emigrant ako vise volite, prosim fino. Nisam dragi citatelji. Ja sam vam znate jako pametan covjek. Da da, imam cak i fakultet. Kad se malo bolje razmislim imam ja dva fakulteta. Samo eto nemam nijedne diplome da to i dokazem. Naime kad sam izlazio (bjezao) iz Banjaluke obe diplome oduzeli srbi, ako vjerujete. Nesto slicno se desilo i jednom nasem bivsem susjedu iz Kuljana koji sada zivi u Plaskom gdje i urednik ovih stranica, a mi ga zvali Kinez. Kad ga je Hrvatska policija u Plaskom zaustavila u nekom Fici bez registarcije trazeci vozacku dozvolu i sve sti ide uz to, on samo kratko rece: " eeee, j--i ga, nemam, oduzeli srbi "
Dobro, pustimo sad to i vratimo se sahu. Dakle stajale si figure jedne nasuprot drugima, mirno i dostojanstveno cekajuci da se pojave igraci. S blagim uzbudjenjem su gledale jedne druge preko praznih crno bijelih polja. Osjecala se blaga nervoza jer je nesto govorilo da su sahisti u blizini i da bi igra mogla zapoceti svaki trenutak.
A igraci su bila dva dobra prijatelja, ugojeni lovatori  koji su se svakog petka sastajali da uz casicu skupog konjaka odigraju omiljenu partiju saha. Debeli i Brko, tako cu ih zvati. Bili su jedini koji su ovdje igrali a figure su odavno naviknuse na njihove dodire i znale su tocno raspoznati kad je koji od njih bio nervozan pa mu se prsti znojise, ili po snazi stiska jeli u dobroj poziciji u partiji ili zivotu opcenito.
I pojavise se Brko i Debeli. Sluzavka im otvori vrata ugodnog salona s sahom i usput obavijesti Brku koji je bio domacin, da mu je gospodja zena zajedno sa Debinim primadonom na produzenoj cajanki i da ce obje malo danas zakasniti jer su htjele i u Shoping otici. Brko uljudno zahvali mladoj sluzavki ovlas je dotaknuvsi po ruci i rece joj da je za danas to sve i da moze uzeti slobodan dan. Ova odcvrkuta uobicajeno " hvala gospodine " i ode a njih dvojica pristupise stolu s sahovskim figurama. Srknuse jos malo finog konjaka i zauzese mjesta u udobnim stolicama. Kroz sve figure prodje ugodna jeza, malo se uzvrpoljise jer pocinjalo je ono za sto su i postojale. Pocinjala je SAHOVSKA IGRA.
Debeli i Brko povukose prve oprezne poteze. Bili su iskusni igraci i nisu srljali. Bilo je uobicajeno otvaranje bez puno napetosti a sa prvim koracima pocese i figure razgovor medju sobom. Bez velike ceremonije pozdraviose jedne druge iako sa malo opreza jer ipak su bile protivnici. Najbrbljavije su kao i obicno bile Kraljice. Dobro ocuvane stare frajle s puno slobodnog vremena i hrpom love kojom su ih snabdijevali zaljubljeni trapavi kraljevi. Ostale figure su se uglavnom vrtile oko njih dvije dok je jedan dio uvijek bio uz bok slabo pokretnim kraljevima.
Bijela kraljica: lijepi pozdrav stara moja. Kako si danas, kakvo je vrijeme kod tebe.
Crna kraljica: fala na pitanju, ah Vase Visocanstvo, ide nekako, gura se.
Bijela kraljica: ti opet u toj istoj crnoj haljini. Da nije netko odapeo, sacuvaj Boze.
Crna kraljica: pa i ti si u toj bijeloj otkad si se udala. Ne skidas je. Nadam se samo da bar redovno menjas donji ves.
Bijela kraljica: daj prestani s glupostima. Necemo se valjda odmah na pocetku partije svadjati.
Crna kraljica: dobro dobro, ni meni se bas nesto ne svadja. Ucinilo mi se da si nesto namrgodjena, pa rekoh...
Bijela kraljica: ma pusti me, iscrpljena sam nesto. Svadjala sam se danas sa onim mojim kraljem, pa sam nikakva. Udebljo se mrcina u zadnje vrijeme a srce mu slabo, ali nece to da slusa nego uvijek ono svoje: " Ja sam kralj, nemoj ti tako sa mnom, ovo ono, uzivas u bogatstvu koje sam ti ja priustio, bla bla bla", ma da poludis.
Crna kraljica: e draga moja, ne radi se to tako. Moras malo biti diplomata. Polako sa njim. Znas da su ti starci ko djeca.
Onda u jednom trenutku Brko(igrac saha) povuce dva tri brza poteza i isturi svoju kraljicu na sredinu sahovske sahovske table pracenu mladim snaznim lovcem.
Bijela kraljica: hej hej mala, kud si se zatrkala, nisi ti vise tako mlada za te iznenadne poteze. A i dobar ti taj mladi lovac. Decko je ko puslica. Mogla bi ga meni malo posuditi na par dana.
Crna kraljica: ruke k sebi vjestice, ovo je roba za mene.
Za to vrijeme Crni lovac je mirno stajao uz svoju kraljicu i cuvao joj zaledje. Ubrzo do njega pridje Lovac bijele boje.
Bijeli lovac: halo drugar, kako je. Dobra ti ta kraljica. Nije bas u cvijetu mladosti, ali Boze moj, stara se izgleda jos dobro pazi.
Crni lovac: cuvaj zube prijatelju, da ih ne moras kupiti po podu, i kad smo kod toga, gdje je ona tvoja Bijela kraljica, mislim jel se vratila sa plasticne operacije lica.
Bijeli lovac: pa ako bas hoces, vratila se i sad izgleda bolje nego ikad. Grudi su joj pune i cvrste za razliku od one tvoje crne krave.
Crni lovac: pa naravno da jesu pune i cvrste kad je u njih natrpala 5 kila silikona, hahaha. Mora da je Bijeli kralj dobro odrijesio kesu da plati generalnu opravku svoje ljepotice.
Onda Debeli(igrac saha) napravi nekoliko zustrih napada piunima s lijeve strane, dodje do razmjene figura i u jednom trenutku dvije kraljice se nadjose veoma blizu jedna drugoj. Nepodnosljivo blizu.
Bijela kraljica: hej hej stara, ne primici se blize inace odosmo obje u p.m.
Crna kraljica: smiri se dusica draga, necu ti nista, cemu nervoza, zar nisi popila 2-3 aspirina prije pocetka partije.
Bijela kraljica: pa i nisam bas. Doktor mi zabranio a i cula sam da skodi ljepoti.
Crna kraljica: a cijoj to ljepoti, hahaha, da nije onoga tko gleda u tebe.
Bijela kraljica: dobro zeno bozja je si li ti u stanju ikad normalno razgovarati.
Crna kraljica: sorry love, ispricavam se vise puta Vase Visocanstvo. Eto, je li sada u redu.
Bijela kraljica: u redu je, s obzirom od koga je. Nego reci ti meni koji ti to broj grudnjaka nosis.
Crna kraljica: pardon stara, neke stvari se bas ne iznose javno na pijacu.
Onda su obje malo zasutjele jer se igra nekako umrtvila pa podignuse glave visoko u pravcu Debelog i Brke i zagledase se u njih.
Bijela Kraljica: vidi Debelog majke ti, ko prasac. Ovo ja vala ne bi pustila u svoj krevet, ne u svoj, fala lijepo.
Crna kraljica: mislis da ja bih, pa nisam ni ja ratna zlocinka, ko ona Biljana Plavsic iz Bosne.
Bijela kraljica: e, a jesi li znala da Debelog vara zena.
Crna kraljica: stvarno, pa znas bas se i ne cudim puno.
Bijela kraljica: a i Brkina gospodja voli malo prosetati u stranu.
Crna kraljica: ma neznas ti nista draga moja. Znas li ti gdje njih dvije zavrse dok ova dvojica igraju sah, a gospodje im kobajagi u kupovini i na caju. Znas li gdje zavrsi ta njihova cajanka.
Bijela kraljica: nemam pojma. Ti izgleda imas dobru obavjestajnu sluzbu.
Crna kraljica: pa naravno da imam ludo jedna. po kao da bih ja bila Crna kraljica da sam naivna kao ti, moje bijelo drago visocanstvo. A sad cuj gdje zavrse te njihove drage pobozne zenice dok gospoda razbijaju glavu sahovskim kombinacijama. Zarse draga moja u STRIPTIZ KLUBU ZA DAME. Gazda kluba neki Nijemac nabavio neke mlade Bosance. Dobri frajeri, plesu striptiz boli glava, a ako im prebacis koju funtu sa strane odnijece te na mjesec.
Bijela kraljica: nemoj zaj-----t. E to bih bas volila vidjeti. A jesu li ti Bosanci fini ljudi, mislim uljudjeni, znas sta mislim.
Crna kraljica: pa cuj ima poneki, nije da nije, ali uglavnom sve je to Balkan. Mozak ko orah i nemaju bas nekih manira, ali prirodni su. Neki jos brisu nos rukavom ali u tom svemu i jeste njhova draz.
Bijela kraljica: pa ako su takvi tesko ce uci u Europsku Uniju.
Crna kraljica: ma kakvu Uniju zeno bozja. Prije ce Vrbas poteci prema Jajcu nego sto ta Bosna u EU, hocu reci Temza a ne taj Vrbas.
Bijela kraljica: vala nesto mi pade na pamet, mogla bih ja sebi nabaviti jednog tog Bosanca, onako za zabavu neka ga, sto se kaze ne isce mi kruha. Zaposlila bih ga u dvorcu kao vrtlara, a kralja cu vec nekako smuntati jer i on voli cvijece. Samo hocu jednog direktno iz Bosne dok jos nije iskvaren ovim zapadnim nacinom zivota. Za vizu nema problema, tu sam jedan kroz jedan.
Crna kraljica: e, a ima jos nesto zanimljivio.
Bijela kraljica: a sta to.
U tom trenutku Debeli i Brko razmijenise nekoliko dobrih poteza, Brko se malo uplasi pa ponudi razmjenu figura sto Debeli i prihvati, pa se tabla poprilicno procisti. Nekolicina piuna bez rijeci dadose zivote za odbranu Kraljevstva, konji isto tako iako su ipak zanjiskali dva tri puta prije konacnog pada, a i topovi uz gromoglasan tutanj nestadose iz igre. Kraljice se jos nisu direktno sudarile te nastavise cavrljanje.
Crna kraljica: e slusaj sad ovo. Ima neki tip sto pise pricu o nama.
Bijela kraljica: nemoj zezat, a tko je taj. Da nije kakav Francuz. Oni se znas jako lijepo ljube u usta a i ugladjeni su, prava gospoda.
Crna kraljica: ma kakav Francuz, zeno draga. To ti je isto neki Bosanac vjerovala ili ne, i sto je najcudnije on ti uopce ne igra sah. Kaze da je sah obicna vratolomoija mozga i da nije ozbiljan da bi bio posao a niti dovoljno energican da bi bio sport.
Bijela kraljica: e ovo ne vjerujem. Kazes Bosanac, pa pise. A je li bar cemu, mislim plese li i on striptiz.
Crna kraljica: ma kakv striptiz ludo, on je svoje odplesao davno.
Onda u jednom trenutku situacija na sahovskoj tabli posta veoma ozbiljna. Brko isturi svoju kraljicu u pravcu druge kraljice i ono neminovno je bilo na pomolu. Kraljice su se sudarile. Kako nije bilo vise ni jedne figure izmedju njih koja bi ih rastavljala one se pogledase direktno u oci samo ovaj puta sa nekom mrznjom jer su slutile ono neminovno.
Bijela kraljica: mislim da si sada jos ruznija nego prije plasticne operacije lica, hahaha.
Crna kraljica: pogledaj se u ogledalo pa ces imati puno vise razloga za smijeh, hahahaha.
I Debeli ne imajuci bolje rjesenje prihvati izazov i razmjeni svoju kraljicu za suprotnu.
I dok je padala na ledja Crnoj kraljici se malo zadize haljina i ukaza se crveno sexy rublje.
Bijela kraljica: koja primitivka, hahahaha, pa to se vise ne nosi ni u Rusiji.
Padose obk\je kraljice, dodje do razmjene jos nekih figura i sada je sahovska tabla bila gotovo prazna. Ostadose samo stari slabo pokretni kraljevi i par piuna koji su ih vjerno pratili. Igra se umrtvi jer ni jedna strana nije imala neke prednosti. Bila je to ujedno i sansa da i stari kraljevi razmjene po koju rijec.
Crni kralj: gdje si kuko stara, kako si.
Bijeli kralj: a evo me, pusti me u vraga. Bole me noge a ove dvije budale nikako da zavrse ovu partiju.
Crni kralj: vala i mene bole ledja. Pijem neke tablete ali ne pomaze. Morat cu uskoro negdje u neke dobre toplice da se izbanjam ko covjek. To uvijek pomaze.
Bijeli kralj: mogu ti reci da bih i ja trebao. Nisam ni ja odavno bio.
Crni kralj: ja sam zadnji put bio u Sarajevu za vrijeme Olimpijade, na Ilidzi. Joj koja banja, ma preporodio sam se. A i osta mi u lijepom sjecanju jedna lijepa Bosanka. Merima se zvala. Ah, kakva zena, kad se sjetim.
Bijeli kralj: pa sta se desi sa tobom i tom Merimom.
Crni kralj: a sta se desi, mozes misliti. Ona moja vjestica nije tada bila sa mnom a ja i Merima, ma bolje da sutim. I znas sta jos. Kad te budale tamo zaratise ja gledao CNN-ove vijesti kad ono, neces vjerovati. Ugledam koga, covjece. Ugledam Merimu. Stajala u nekom redu pred likalnim Caritasom, valjda cekala hranu koja se tamo dijelila a kamera je direktno uhvatila. Ja je odmah prepoznao. Ma srce mi stalo. Pokusao sam poslije preko nekih veza da je nekako pronadjem i izvucem iz Sarajeva, ali rat se zahukta i od tada ni traga ni glasa o njoj
Bijeli kralj: sta ces stari moj, sudbina pa to ti je. Nego reci ti meni jesi li ti onu svoju kraljicu poslao na plasticnu operaciju lica.
Crni kralj: ma jesam, navalila luda glava pa hoce i ja kud cu sta cu pristadoh. Ludo zensko moj prijatelju.
I isla je tako partija gotovo do dosade jer nitko nijE imao prednost. Pokusavao je Debeli, pokusavao je Brko, ali sve je izgledalo jalovo i uzaludno. Nakon izvjesnog vremena zakljucise da ovo ne vodi nicemu i zakljucise REMI. Rukovase se cestitajuci jedan drugome na dobroj borbi i odlozise sahovsku tablu u stranu. Prihvatise se casica sa konjakom dok je sunce provirivalo kroz gustu cipkastu zavjesu.
Brko: ove dvije samo sto nisu dosle.


Debeli: cini mi se da cujem nekoga na ulaznim vratima.
I u tom casu se otvorise ulazna vrata salona i pojavise se njih dvije. Bile su to dvije mlade prekrasne studetice negdje iz Istocne Europe koje su Brko i Debeli upoznali na nekom prijemu. Izgledale su elegantno i profinjeno u onoj skupoj odjeci kojom su ih redovno snabdijevali njih dvojica ne zaleci novaca. One skidose elegantne kapute sa sebe, Brko im natoci dvije case najfinijeg likera, a sunce je u medjuvremenu malo zaslo za oblake. Mlade studentice se nasmijase grlenim Istocnoeuropskim smijehom i sve je izgledalo da ce to popodne u bogataskoj kuci biti zanimljivo i uzbudljivo.
Eto dragi citatelji ova partija se ovdje zavrsava. A najveca partija je ona koja se zove zivot u kojoj ponekad izgubite ponekad pobijedite, nekad izvucete remi a vrlo cesto se nadjete u pat poziciji. Ja odavno nisam pobijedio ni u jednoj partiji ali imam neki osjecaj da sam u ovoj ipak neki pobjednik. Dakle, dragi citatelji, SAH-MAT.

Ivan B.
Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 31133
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 31533
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31499
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 31594
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.