Sveta Ana

Kategorija: Edita Topić Kreirano: Četvrtak, 26 Srpanj 2007 Napisao/la Edita Topić

sveta Ana s MarijomMalo je koje zensko ime uvrijezeno u nasem hrvatskom narodu kao sto je to ime Ana. Od davnina ime Ana davalo se zenskom djetetu po rodjenju a u spomen i kao zagovor sv. Ani majci Blazene Djevice Marije. Nomen est omen - Ime je znak, stara je latinska izreka a odnosi se na ime koje smo dobili po rodjenju i koje nas prati kroz citav nas zivot, na koji se odazivamo i po kojem nas znaju.
Ime Ana gotovo je u potpunosti hrvatsko a porijeklo mu dolazi od latinskog Anna ili grc. i heb. Hanna sto u prijevodu znaci milost.
Sveta Ana zivjela je dugo godina kao nerotkinja u braku sa sv. Joakimom. Cesto puta ismijavana upravo zbog toga što nije imala djece. Podnoseci strpljivo sve podsmijehe, ruganja i uvrede, često u suzama, postu i molitvi poslije neplodnih godina u poodmakloj starosti od Boga darovana joj je kcerka: Marija - roditeljica i majka Isusova. Bio je takav spasenjski naum i plan Božji za takvu njenu patnju, koju je ne očajavući strpljivo i pobožno podnosila.

Sveta Ana poznata je jos i kao zenski svetac. Svaka zena koja se pouzdava u zagovor i moc sv. Ane utjece joj se u posebnim zivotnim sitacijama postom i molitvom, zavjetom i prostenjem za sretan porod, izljecenje oboljenja vezana za zene , za plodnost i radjanje, brak, odgoj djece itd. Sveta Ana je milostivi svetac. Zene ali i muskarci, mladi i djeca obracaju joj se za pomoc i potrebe, stavljaju joj se u zastitu i pouzdavaju se u njen mocni zagovor.

Sveti Toma Akvinski , jedan od najvecih umova covjecanstva , bio je stovatelj svete Ane. Bio je siguran da je u njoj darovana milost da pomogne ljudima u svim nevoljama. Mnogi su sveci na poseban nacin stovali sv. Anu. Sveti Augustin , sveta Terezija Aviljska takodjer je stovala svetu Anu , cesto je govorila o njenom dostojanstvu , njenoj moci i uvela je u svim samostanima karmelskog reda posebne molitve u cast sv. Ane. Sveti Ivan Damascanski na jednom mjestu pise : "Sveta Ana je velikodusna, milostiva, milosti puna kao sto to kaze i njezino ime."

Svima onima koje nose ovo staro ali i uvijek moderno ime , koje su imenjakinje sv. Ane sretan imendan. Neka svoje zivote posvete velikom i svetom zagovoru svete Ane kojoj se mogu u svim svojim potrebama i nevoljama , zivotnim teskocama obratiti za pomoc i utjehu.

Hitova: 9729