Slijedećeg tjedna su blagdani Svih Svetih i Dušni dan. Vrijeme je to kada se sjećamo naših pokojnih, obilazimo groblja, palimo svijeće i prikazujemo mise. Ova godina je nažalost, kao niti jedna prije od kada je ova stranica puštena u rad bila ispunjena brojnim obavijestima o smrti osoba iz našeg kraja i kao što je jednom Plemanko napisao, pretvara nam se barlovci site u badneru sa smrtovnicama. Tako se to jedno vrijeme tužno činilo jer smo čitali osmrtnice onih koji su jednom bili živi i kojih više nema.
Svi Sveti su specijalni spomen na sve one u prošlosti koji su živjeli sveto i na glasu svetosti, ali Crkva ih jednostavno nemože sve proglasiti svetima. Među njima su svakako i naši časni preci koji su pokorno i ponizno živjeli svoje skromne živote, a pred progonima su se postavili kao div-junaci. To je ii opomena da je sve prolazno, odbrojano i izračunato. Smrt čeka i dočeka, naposljetku mrijeti je svima, a pitanje je kakvi ćemo pred Svjetlost vječnu!

{jcomments on}

 

Koliko duboka i misteriozna sama smrt bila, njeni ponori i tuneli doznat ćemo i mi jednom kad kročimo njenom dolinom.
Nemoguće je misliti da su naši mrtvi doista mrtvi. Takvim razmišljanjem zakopali bismo sva svoja nadanja u ponovni susret šakom nevjere i zrnom pameti. Vjerovati u život vječni, u život poslije života konstantna je pozitivnost koja nas održava i vodi kroz naš osobni životni put. Ne samo obična tlapnja ili privid, već čvrsta poveznica s onom stranom života koji još ne možemo dosegnuti.

Vjerojatno je sam Bog imao na umu naše ljudske nesavršenosti kada je smrt stavio kao zid misterija pred naše smrtne i ljudske oči.Ne znamo ne vidimo i ne čujemo svijet mrtvih. Vjerojatno je i bolje tako jer za sve ima razlog pa i za taj raskorak i međuprostor između živih i mrtvih. Svi Sveti je  dan kada se distanca između živih i neživih smanjuje, Svijećom, molitvom, cvijećem na grobu ili mislima na svoje pokojne.

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 2488
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 2611
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 2293
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2926
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.