Slijedećeg tjedna su blagdani Svih Svetih i Dušni dan. Vrijeme je to kada se sjećamo naših pokojnih, obilazimo groblja, palimo svijeće i prikazujemo mise. Ova godina je nažalost, kao niti jedna prije od kada je ova stranica puštena u rad bila ispunjena brojnim obavijestima o smrti osoba iz našeg kraja i kao što je jednom Plemanko napisao, pretvara nam se barlovci site u badneru sa smrtovnicama. Tako se to jedno vrijeme tužno činilo jer smo čitali osmrtnice onih koji su jednom bili živi i kojih više nema.
Svi Sveti su specijalni spomen na sve one u prošlosti koji su živjeli sveto i na glasu svetosti, ali Crkva ih jednostavno nemože sve proglasiti svetima. Među njima su svakako i naši časni preci koji su pokorno i ponizno živjeli svoje skromne živote, a pred progonima su se postavili kao div-junaci. To je ii opomena da je sve prolazno, odbrojano i izračunato. Smrt čeka i dočeka, naposljetku mrijeti je svima, a pitanje je kakvi ćemo pred Svjetlost vječnu!

{jcomments on}

 

Koliko duboka i misteriozna sama smrt bila, njeni ponori i tuneli doznat ćemo i mi jednom kad kročimo njenom dolinom.
Nemoguće je misliti da su naši mrtvi doista mrtvi. Takvim razmišljanjem zakopali bismo sva svoja nadanja u ponovni susret šakom nevjere i zrnom pameti. Vjerovati u život vječni, u život poslije života konstantna je pozitivnost koja nas održava i vodi kroz naš osobni životni put. Ne samo obična tlapnja ili privid, već čvrsta poveznica s onom stranom života koji još ne možemo dosegnuti.

Vjerojatno je sam Bog imao na umu naše ljudske nesavršenosti kada je smrt stavio kao zid misterija pred naše smrtne i ljudske oči.Ne znamo ne vidimo i ne čujemo svijet mrtvih. Vjerojatno je i bolje tako jer za sve ima razlog pa i za taj raskorak i međuprostor između živih i mrtvih. Svi Sveti je  dan kada se distanca između živih i neživih smanjuje, Svijećom, molitvom, cvijećem na grobu ili mislima na svoje pokojne.

Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 31131
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 31528
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31495
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 31590
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.