{flickrset}72157652665598136{/flickrset}Batkovića groblje, u Matoševcima, osnovano je 1914., za vrijeme barlovačkog župnika fra Ambrože Radmanovića. Blagoslovio ga je 1. svibnja 1915., s dopuštenjem banjolučkog biskupa fra Marijana Markovića, župnik fra Ambroža. Ove godine, uz proljetni poljski blagoslov za Matoševce, obilježena je 100 -ta obljetnica postojanja Batkovića groblja. Za tu prigodu svetu misu je slavio biskup Franjo Komarica, a snjim također sadašnji barlovački župnik fra Dujo Ljevar.

Po vrlo lijepom vremenu, na groblju i svetoj misi se okupilo više od 80 osoba različite dobi, od najstarijeg a, osamdesettrogodišnjeg Mirka Majdandžića, Ivinog, do najmlađeg a, jednogodišnjeg Petra Debeljaka, sina Dalibora i Ivane. Uz malobrojne Matoševljane i Stranjančane koji sada žive u Matoševcima i Stranjanima, i većinu drugih koji su stigli iz Hrvatske, a neki i iz Njemačke i Švicarske, bilo je nekoliko osoba i iz drugih sela barlovačke župe. Na obilježavanju 100- godišnjice Batkovića groblja, Batkovića je bilo ponajmanje.

Biskup Komarica je u propovijedi izrazio zadovoljstvo što je mogao doći i s nazočnima sudjelovati u proslavi, osvrnuo se na višestoljetnu katoličku prošlost Stranjana i Matoševaca, kraja iz kojega i njegova loza vuče korijen, te sve potaknuo na dosljedan kršćanski život i da ne zaborave svoga rodnog kraja, ma gdje da se nalaze i žive. Nakon svete mise svi su se okupili na zajedničko fotografiranje, a potom razišli na okrepu kod svojih kuća, onih još čitavih, ili devastiranih, ili na mjesta gdje su im se kuće nekad nalazile, a sada se možda samo trag ovi naziru.

Svraćanje s tridesetak uzvanika, među kojima su bili također biskup Komarica i župnik fra Dujo, Marija Rapo, Ivaštanka, zastupnica u Hrvatskom saboru, kao i pisac ovih redaka, zajednički su priredili Marica Debeljak, Milina, i Josip, Mile i Mato Debeljak, sinovi Petrovi.

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 2016
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 2224
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 2024
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2645
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.