PROŠLO JE 37 GODINA OD RAZORNOG POTRESA U BANJOJ LUCI 1969.GODINE

Kategorija: Edita Topić Kreirano: Petak, 27 Listopad 2006 Napisao/la Edita Topić

Crkva na Petri?evcu prije potresaBanja Luka je kao što svi znamo imala neki sebi svojstven šarm kojega se naro?ito mi, nostalgi?ari, uvijek rado sje?amo. Pogotovo u ovo jesensko vrijeme kad vru?ine i ono banjalu?ko sunce ustukne pred miholjskim ljetom. A tada ve? prvi znaci jeseni ulaze polako, ne?ujno u svaki grad pa tako i Banja Luku. I tad nastaje vrijeme kestena. Kesteni i Banja Luka povezani su nekom ?udnom neizre?enom molitvom, nekom tajnom vezom povezanosti prirode i ?ovjeka pa je oktobar i bio mjesec dugih gradskih šetnji Banjolu?ana kestenovim alejama. No, dugogodišnji ritual jesenjih promenada prekinut je nenadano u poslijepodnevnim satima 26.X 1969. god. kad je snažni razorni zemljotres pogodio B.Luku. Kažu da se od siline prvog udara zatreslo i nebo i zemlja, tako se ?inilo ljudima koji su se zatekli u tom momentu na svojim radnim mjestima, u domovima ili na ulici... a vjerojatno smo ga osjetili i mi, generacija tadašnjih nero?enih beba u maminim stomacima samo tada smo bili još nesvjesni situacije u kojoj smo se zatekli pa nam cijeli taj doga?aj nije ostao zabilježen u svijesti no, toliko puta smo o tom potresu slušali, u?ili i pregledavali slike pa kao i da smo bili zapravo dio toga, rasli smo u našim "saniranim" ku?ama, koje su svaka do jedne imale one brojeve s kosom crtom izme?u njih znak ošte?enja objekta od zemljotresa, kao neki biljeg koje su stru?ne komisije ispisivale žutom ili bijelom bojom pri procjeni štete.

Banja Luku je kroz njenu burnu povijest pratila sva sila nekih nepogoda, što onih osvaja?kih, što prirodnih kao poplava i samih potresa što opet onih bolesti poput jezive kuge no ovakav zemljotres nije nikad prije zabilježen.Banja Luka se prostire na veoma trusnom podru?ju, sam grad leži na rudnicima i velikim koli?inama termalnih voda a sama jezgra grada smještena je na jednom od najja?ih žarišta. Pri?ali su ljudi da se nekoliko no?i prije potresa doslovce nisu mogli ni?im ušutkati psi, kokoši, ma?ke pa su po cijelu no? odzvanjali glasovi ovih životinja koje imaju neko šesto ?ulo ili instinkt tj. predosje?aj kojim naslu?uju neku prirodnu katastrofu ili nepogodu u ovom našem slu?aju potres.

{mosimage}

27.X 1969.godine u 9 sati i 5 min. dogodio se najja?i udar nakon kojeg je slijedilo lagano podrhtavanje tla slijede?ih nekoliko dana. Tada je poginulo 15 Banjalu?ana a oko 1000 ih je teže ili lakše ranjeno. Došlo je do velikih ošte?enja stambenih zgrada, poslovnih objekata, škola itd.. a prestravljeni ljudi morali su potražiti preno?išta na otvorenom u prvim danima dok nije po?ela pristizati pomo? u vidu šatora i kamp ku?ica... Kako je bilo spavati pod vedrim nebom, kuhati ru?ak nad vatrom to mi nije ni do danas poznato ali ?ak i nama romanti?arima ovakva situacija ne ?ini nam se nimalo idili?na.
Ubrzo je po?ela pristizati pomo? u gra?evnom materijalu, obnovi, lijekovima, šatorima itd., no po?elo je i još jedno tužno vrijeme kad su djeca školskog uzrasta vlakovima prebacivana u druga podru?ja i gradove jer u Banjoj Luci nisu mogli nastaviti školovanje zbog velikih ošte?enja na školskim objektima. Bolnice, kao npr. Ortopedija u Trapistima bila je bukvalno premještena na dvorište i zidine oko trapiskog samostana i postala je bolnica na otvorenom pod bijelim šatorima pa je sve valjda izgledalo kao u nekom filmu a ne u stvarnom životu. Doga?ale su se i loše, uvijek popratne pojave velikih nesre?a kao kra?e, neravnopravne podjele pomo?i, itd.. gdje uvijek isplivaju na površinu i ljudski karakteri, pohlepa i druge negativnosti. No, mnogo više je ipak bilo humanosti i solidarnosti a najviše me?u susjedima, rodbinom i prijateljima.

{mosimage}

Sje?am se maminog spominjanja rušenja Titanika. Titanik je bio najduža zgrada u B.Luci zbog ?ijih velikih dimenzija je i dobio ovo ime. U potresu je bio toliko ošte?en da se nije više moglo pristupiti sanaciji ve? je donesena odluka o njegovom miniranju i potpunom rušenju a mnogi Banjalu?ani prisustvovali su tom tužnom cinu i suznih pogleda ispratili tog našeg banjalu?kog gorostasa u povijest B.Luke. Tako?er velika ošte?enja doživjela je i zgrada Realke, Hotela Palas crkvi i drugih vjerskih objekata dakle, ništa nije ostalo pošte?eno od strahovitog udara koji je ušao u povijest grada. Iako su poslije potresa izgra?ene nove zgrade malo se polagalo ra?una na njihovu izdržljivost u slu?aju nekog novog potresa ?iju ionako visoku seizmi?ku aktivnost produbljuje i gradnja hidrocentrale Bo?ac.

{mosimage}

Prolaze?i ovo ljeto kroz B.Luku primijetih onaj sat ispred RK Boska gdje kazaljke stoje još uvijek na istom mjestu gdje su stale 27.X 1969.godine. Stoje i ?uvaju vrijeme kad je B.Luku potresla prirodna katastrofa.... u vremeplovu B.Luke zauvijek upisana kao najja?i zemljotres u povijesti toga grada.

?lanak priredila Edita Topi?


{mosimage}


{mosimage}


{mosimage}


{mosimage}

 {mosimage}

Hitova: 11968