Stara i Nova godina

Kategorija: Edita Topić Kreirano: Ponedjeljak, 18 Prosinac 2006 Napisao/la Edita Topić

ŠtimungNa kraju smo jos jedne godine. Svi smo stariji za tu jednu godinu.Trebalo bi podvuci jednu bilancu u nasim zivotima slicno kako se to radi u knjigovodstvu u zavrsnim obracunima na kraju godine, vidjeti dokle smo dosli, gdje zapoceli, a gdje opet zavrsili nase racune. Uskoro ce covjecanstvo sahraniti jos jednu godinu. Bit ce to najveca sahrana uz puno pompe plesa, zabave, malo cudna sahrana zar ne? No, u jednom hipu ovu dojucerasnju staru godinu zamijenit ce potpuno nova, nedozivljena godina puna nadanja, obecanja i ocekivanja. Neki od nas sahranit ce u staroj godini neku nedovrsenu zivotnu odluku ili ce je u najboljem slucaju prenijeti u Novu Godinu. Pokopat cemo neke stare navike, mozda poneko staro prijateljstvo, par neuspjelih i neostvarenih planova i sve to pospremiti duboko u nesto sto ce se vec 01.sijecnja zvati proslost.

Neki od nas ce sasvim trezveno, bez ikakvih laznih nada uci u Novu Godinu svjesni da ce i ona imati svoj rok trajanja, da ce donijeti vjerojatno sa sobom kao i ona prethodna svoje probleme, nove zivotne izazove , nekoliko novih i nastavak starih ratova, povecanje moci bogatih i jos vece osiromasenje siromasnih i sve to cemo spremno i dobro istrenirano prihvatiti nadajuci se da jedino vrijeme donosi konacnu rijec. Vrijeme ce odrzati posmrtni govor Staroj i zdravicu Novoj Godini.

A u tom vremenu mi cemo na TV odgledati kako su australski domoroci otplesali njihov ples u cast Nove Godine, u New Yorku ce se i ove godine spustiti kugla uz gromoglasno odbrojavanje, svi ce biti veseli i razdragani i sve ce to uzivo prenositi televizijske postaje sirom svijeta. Vidjet cemo kako se nazdravlja Novoj 2007. godini u Europi ili kako zadnji docekuju tu istu Novu gradjani Vancouvera. Kinezi ce mudro i nonsalantno sacekati svoju kinesku Novu Godinu dok ce se u crkvama moliti mise zahvalnice za proteklu godinu. Silvestrovo ce biti jos jednom glavni-sporedni dan u godini, a neki ce poloziti svoje racune Bogu jer ce im ova stara biti ujedno i posljednja godina zivota.
Rodit ce se novi gradjani drzava i naroda, a prva beba rodjena tocno u ponoc biti ce na trenutak Breaking News na postaji CNN-a. Rat u Iraku, glad u Africi prenijet ce se sasvim sigurno i u Novu 2007.godinu. Veliki mocnici ovog svijeta procitat ce svoje novogodisnje cestitke dobro upakirane u kamuflazu namjestenog osmijeha i dobro uigranih gesta. Mozda ce nas opet oko ponoci iznenaditi neocekivani potres, tsunami ili kakva teroristicka akcija.

Svi cemo vidjeti ledja Staroj i nasmijano lice Novoj Godini. Sasvim realni ljudi vec ce uci u prvi dan Nove Godine s jasnim planovima o novim uspjesima i proracunima, nostalgicari ce mozda napisati neku otuznu pricu o necemu sto ih je posebno inspiriralo u Staroj Godini, vjeciti objesenjaci i humoristi ismijat ce Staru, a ako treba i Novu Godinu dok ce sanjari u svojim vjecitim snovima vidjeti naravno snove umjesto realne zbilje. Jos jedna godina bit ce iza nas i mi cemo skinuti stare i postaviti nove kalendare na zidove nasih domova.

Trebali bi ipak na tren pogledati unazad i susresti jos jednom sve one koji su prosli kroz nas zivot, osvrnuti se za nasim uspjelim planovima i promasenim ciljevima?
Da li ce Novu Godinu neki od nas docekati uz svoje televizore ili kompjutore ili mozda dezurajuci na svojim radnim mjestima ili opet u restoranima, hotelima i plesnim podijima stvar je osobnih mogucnosti. Nova Godina uplovit ce u nase zivote htjeli mi to ili ne, radovali joj se ili je sasvim mirno i bez puno buke docekali. Bozicnim cesitkama, e-mail kartama zazeljet cemo sve najbolje nasim rodjacima, prijateljima ili znancima.

Autor ovog teksta zeli vam u Novoj 2007. Godini svako dobro, da vam se ostvare vase zelje, planovi i snovi, sve to bude popraceno dobrim zdravljem, mirom i blagostanjem, mastovitost i spretnost da nadvladate probleme na koje cete ipak nailaziti u vasim zivotima i da se malo opustite u ovom blagdanskom vremenu koje je ispred nas. Neka vam je svima sretna i vesela Nova Godina.

Hitova: 5369