Ovih dana dobih na dar knjigu fra Jurice šalića "S banjalučkih strana".Knjiga, kazala bih, džepnog izdanja, tiskana nažalost u svega 1000 primjeraka, ali lako čitljiva i dostupna svim slojevima čitalaca. Čitajući stranice ove knjige oživljavale su mnoge osobe s imenima i prezimenima , njihovi životi i žalosne sudbine. Opisujući događaje, stradanja i patnju naših ljudi u ratnim strahotama pisac se dotiče također jedne teme drage svima. Običajima i tradiciji našeg banjalučkog kraja. Tu opisuje božićne i uskrsne običaje, palenje "lila" za sv.Ivu, svadbene običaje  itd. Ponovno doživjeh one lijepe dane kada je svaki blagdan imao svoje osobito značenje za sve nas. U toj knjizi također fra Jurica šalić detaljno opisuje mlinove i vodenice kao i bunare, u čijem su vlasništvu bile, te kakova je razlika među njima. Također opisom šuma i gajeva pisac dočarava sva mjesta od Dragočaja do Barlovaca, tako da se čitalac zbilja ni jednog trenutka ne odmiče od štiva.

No, mene se osobito dojmio dio gdje se opisuje korizmeno vrijeme i pjevanje korizmenih starih pjesama takozvanih "kantanje"koje datira još iz turskih vremena. U tim pjesmama, kako pisac ove knjige opisuje, osjeća se poseban sjetan i tugaljiv napjev i melodija, a napominje naslove dviju pjesama:

  • Jedna: Podjoh spati , Boga zvati  i

  • druga: Sveti Pejo u raj podje...

Mene je osobito zainteresiralo kakvi bi to tekstovi mogli biti pa zamolih moje roditelje za pomoć. I uistinu, moja majka mi posla tekst pjesme tj. molitve, a nju je njena baka tome naučila.

Na žalost , note nisam uspjela pronaći, pa mi melodija ostaje i dalje nepoznata.

Knjigu bih preporučila svima i nadam se da će pored prvog izdanja doživjeti još i nova.

E.T.

Sunday, September 24, 2023 Josip Anušić Najave 1154
Svi Sveti, 1. studeni, u ovoj 2023. godini padaju na srijedu. Kako je već uobičajeno zadnjih godina na taj dan, Svi Sveti, svetkovina, služit će se sv. mise s molitvom odrješenja kod posljednjih počivališta vaših najmilijih 1.11., na groblju Bijeda u Barlovcima u 11 sati , 1.11., na groblju...
Monday, April 10, 2023 Josip Anušić Najave 1353
Raspored blagoslova polja u proljeće 2023. godine kod naših kapelica u grobljima ili bez njega, izgledat će ovako: Nedjelja, 23.4. - DIKEVCI, nedjelja, 30.4. - BIJEDA, ponedjeljak, 1.5. - BATKOVIĆA GROBLJE nedjelja, 7.5. - OJDANIĆA BRDO nedjelja, 14.5. - KULJANI nedjelja, 21. 5. - prva nedjelja...
Sunday, April 02, 2023 Josip Anušić Najave 1309
Raspored obreda i misnih slavlja kroz Veliki tjedan u župnoj crkvi sv. Vida i u kapeli sv. Franje u Stranjanima. Veliki četvrtak - 18 sati. Veliki petak - 18 sati. Velika subota - 19,30 sati, a nakon obreda blagoslov jela. U Stranjanima blagoslov jela na Veliku subotu u 16 sati. USKRS - Stranjani...
Monday, October 17, 2022 Josip Anušić Najave 2023
Subota, 29. 10. u 11 sati DIKEVCI Nedjelja, 30. 10. u 11 sati GAJIĆ SVI SVETI, utorak, 01. 11. u 11 sati BIJEDA 14 sati CRKVENE

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.