Ovih dana dobih na dar knjigu fra Jurice šalića "S banjalučkih strana".Knjiga, kazala bih, džepnog izdanja, tiskana nažalost u svega 1000 primjeraka, ali lako čitljiva i dostupna svim slojevima čitalaca. Čitajući stranice ove knjige oživljavale su mnoge osobe s imenima i prezimenima , njihovi životi i žalosne sudbine. Opisujući događaje, stradanja i patnju naših ljudi u ratnim strahotama pisac se dotiče također jedne teme drage svima. Običajima i tradiciji našeg banjalučkog kraja. Tu opisuje božićne i uskrsne običaje, palenje "lila" za sv.Ivu, svadbene običaje  itd. Ponovno doživjeh one lijepe dane kada je svaki blagdan imao svoje osobito značenje za sve nas. U toj knjizi također fra Jurica šalić detaljno opisuje mlinove i vodenice kao i bunare, u čijem su vlasništvu bile, te kakova je razlika među njima. Također opisom šuma i gajeva pisac dočarava sva mjesta od Dragočaja do Barlovaca, tako da se čitalac zbilja ni jednog trenutka ne odmiče od štiva.

No, mene se osobito dojmio dio gdje se opisuje korizmeno vrijeme i pjevanje korizmenih starih pjesama takozvanih "kantanje"koje datira još iz turskih vremena. U tim pjesmama, kako pisac ove knjige opisuje, osjeća se poseban sjetan i tugaljiv napjev i melodija, a napominje naslove dviju pjesama:

  • Jedna: Podjoh spati , Boga zvati  i

  • druga: Sveti Pejo u raj podje...

Mene je osobito zainteresiralo kakvi bi to tekstovi mogli biti pa zamolih moje roditelje za pomoć. I uistinu, moja majka mi posla tekst pjesme tj. molitve, a nju je njena baka tome naučila.

Na žalost , note nisam uspjela pronaći, pa mi melodija ostaje i dalje nepoznata.

Knjigu bih preporučila svima i nadam se da će pored prvog izdanja doživjeti još i nova.

E.T.

Wednesday, June 10, 2015 Josip Anušić Najave 30838
Proslava zaštitnika naše župe, sv. Vida, bit će u nedjelju 14. lipnja 2015., dakle, dan prije zbog lakšeg dolaska bivših, iseljenih, župljana. Svetu misu predvodit će fra Josip Božić, dugogodišnji gvardijan na Petrićevcu.
Friday, June 26, 2015 Josip Anušić Najave 31207
Najava: Na Gajiću u nedjelju 28.6.2015. proslava sv. Petra i Pavla u 10.30 sati. To je pučka misa za sve župljane i u isto vrijeme neće biti mise u župnoj crkvi. Svi znamo da je svetkovina apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, 29. lipnja i ove godine to pada na dan ponedjeljak. Naš župnik, fra...
Monday, July 27, 2015 Josip Anušić Najave 31170
Gospa od Anđela ove 2015.g. dolazi na nedjelju. Proslava ovoga našega drugoga zaštitnika župe bit će u nedjelju 2.8. u 10.30 sat i, što je pogodno zbog mnogih iseljenih, a misno slavlje predvodit će biskup dr. fra Marko Semren, pomoćni banjolučki biskup. Napominjem i poziva se svaka dobra duša na...
Thursday, October 08, 2015 Josip Anušić Najave 31277
Subota 31.10. 2015. Dikevci, u 10.30 sati Gajić u 16.00 sati Nedjelja 1.11.2015. Svi Sveti Bijeda u 10.30 sati Crkvine 14.00 sati

Prilozi za potrebe župe, održavanja crkve, grobalja i dr. potrebe za rad župe i župnika. Dakle, oni koji ovamo dolaze, mogu kao i do sada, svoje priloge dati bilo u župnom uredu, bilo na grobljima. A oni koji žele mogu također uplatiti svoj prilog na račun:
ŽUPA SV. VIDA MUČENIKA BARLOVCI, BANJALUKA. Broj računa za uplate u valuti EURO: BA 39 3383 5048 5698 5643
Račun je otvoren kod
UNICREDIT BANK D.D. Poslovnica BANJALUKA, I. krajiškog korpusa 39 UNCRBA 22.
Potrebno je još navesti za što darujete svoj prilog (npr." Za župu" ili "za groblje Crkvene")
Rimokatolički župni ured BARLOVCI
Ramići 110
78 215 Dragočaj
Tel:+387 (0) 51 368 088
Župnik Fra IVO ORLOVAC, možete kontaktirati na slijedeći način. Mobitel **387 61 167 419.