Posjet Vancouveru

Kategorija: Edita Topić Kreirano: Petak, 20 Siječanj 2006 Napisao/la Edita Topić

U hrvatskoj zajednici ovdje u Vancouveru, pod pozivom hrv. zupe i Kanadskog kongresa gosca nam je bila najmladja gradonacelnica u Europi, gospodja Josipa Rimac, gradonacelnica grada Knina.
U obracanju prisutnima gospodja Rimac se konkretno osvrnula na zivot i prosperitet ovoga povijesnog grada u kome su utociste nakon progona nasle i brojne obitelji banjaluckog kraja te Hrvati iz srednje Bosne.

Na domjenku uprilicenom za ovu zgodu nasla sam se u kratkom razgovoru sa gradonacelnicom. Rekavsi joj da sam i sama rodjena banjalucanka upustile smo se u ziv razgovor. Na moje pitanje kako su se snasle nase banjalucke obitelji u Kninu, gospodja Rimac se veoma pozitivno izrazila o ljudima naseg kraja, rekavsi da su banjalucani pokazali zavidan stupanj snalazenja i novog zivota u ovom gradu. Gotovo sve obitelji zive na osnovu svoga rada, u vecini obitelji radi barem jedan clan domacinstva, uzorni su i pobozni katolici Hrvati koji kako se izrazila, nose sa sobom posebna kulturna, socijalna i vjerska obiljezja karakteristicna za dio sjeverozapadne Bosne, jer ih krase elementi zapadno orijentiranog Hrvata banjaluckog kraja.

Spomenula je i da je biskup Komarica posjetio nase banjalucane u Kninu, hrabrio ih i bodrio da izdrze sve tegobe koje su ih snasle u ratnim i poratnim godinama.Spomenula mi je takodjer da nekoliko lijecnika, profesora i drugih visokoobrazovnih Hrvata iz Banja Luke zivi i radi u Kninu sto predstavlja zdravu bazu za temelje novog zivota banjaluckih Hrvata u ovom gradu. Zahvalivsi se gradonacelnici i poslavsi veliki pozdrav mojim banjalucanima u Kninu donosim vam ovdje ovaj mali prilog koji ce te nadam se rado citati.

Vasa Edita.

Hitova: 5127