Written by dr.sc. fra Velimir Blažević.
Posted in Vijesti.
{flickrset}72157652886856335{/flickrset}Ojdanića Brdo, 3.5.2015. - Kod kapele na Ojdanića brdu proljetni poljski blagoslov za Stranjane i Ojdaniće bio je u nedjelu, 3. svibnja. Poslužilo je lijepo vrijeme i na blagoslovu i svetoj misi bilo je nazočno 25 osoba.
Na našim grobljima sve je više mjesta. Grobove više nema tko održavati. Što visi to i otpada, što je napuklo, puco do kraja. Stari križevi i stari kamenovi koji su označavali imena ukopanih, sada prevrnuti ili nagaženi.
Misa na groblju Bijeda bila je u 10.30, a na Crkvenama u 14.00 sati. Prije mise bila je mogućnost moljenja opjela na grobovima pokojnih. Došlo je mnogo iseljenih župljana Barlovčana. Ipak, dojam o nešto manjem broju nazočnih moguće je objasniti time što su neki stariji umrli u iseljeništvu i tamo sahranjeni pa ih sada obitelji posjećuju po grobljima drugih država i to su sada groblja roditelja, a grobove djedova i pradjedova ne može se istovremeno obići te oni ne rijetko budu prepuštena zarastanju i zapuštanju.
Crkvene, 1.11.2014. - Nakon razgovara sa župnikom župe Barlovci, fra Dujom, ujedno i upraviteljem groblja Crkvene, temeljem razgovora s njime donosimo dopunu informacije o nestalim kapijama krajem rujna ove godine. Uistinu, kapije su nestale na način kao da su to uradili pljačkaši. Što i jesu. Naime, nekakvi izvršitelji nekakvog sudskog naloga, došli su u groblje s terenskim autom i jednim teretnim-poslovnim autom u kojem je bio agregat i alat za rezanje kapija bez da su obavijestilli vlasnika groblja, tj. njegova upravitelja fra Duju. Kako su tajnovito došli tako su i tajnovito otišli s ukradenim kapijama.